X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Światowy Dzień Roweru. Święto ustanowione przez ONZ z inicjatywy Polaka

03.06.2021 14:11
Święto obchodzone 3 czerwca, ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polaka, prof. Leszka Sibilskiego, byłego kolarza wyczynowego i wielkiego propagatora kolarstwa, dziś wykładowcy Catholic University of America, Montgomery College oraz Marymount University.
Audio
  • Światowy Dzień Roweru. Rozmowa z prof. Leszkiem Sibilskim, wykładowcą Catholic University of America, Montgomery College oraz Marymount University [posłuchaj]
Prof. Leszek Sibilski
Prof. Leszek SibilskiFoto: rachiwum prywatne

Światowy Dzień Roweru to świetna okazja do tego, by przypomnieć kilka interesujących faktów - Polska jest czwartym producentem rowerów w Unii Europejskiej i dziewiątym eksporterem w wymiarze globalnym, a polskie miasta stają się coraz bardziej przyjazne rowerzystom, chociażby przez rozwój systemów rowerów miejskich i infrastruktury rowerowej.

Polacy odnoszą także sukcesy w różnych dyscyplinach kolarskich. Kolarstwo ma w Polsce długą i piękną tradycję - mało kto wie, że zapalonym miłośnikiem jazdy na rowerze był pisarz Henryk Sienkiewicz, który należał do Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Między innymi o tym, w jaki sposób podróżowała Maria Skłodowska-Curie podczas swojego miesiąca miodowego, o afrykańskich podróżach dziennikarza Kazimierza Nowaka w latach 30-tych ubiegłego wieku oraz o zapalonym cykliście, pisarzu Henryku Sienkiewiczu prof. Leszek Sibilski, wykładowca Catholic University of America, Montgomery College oraz Marymount University opowiedział Ewie Plisieckiej.