X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy, legendarnego kompozytora i pianisty

27.04.2021 13:02
Krzysztof Komeda – właściwie Krzysztof Trzciński – był lekarzem z wykształcenia, muzykiem z pasji i zamiłowania. W trakcie niespełna 38 lat życia i 20 lat aktywnej kariery napisał setki utworów i skomponował muzykę do 65 filmów. Był prekursorem jazzu w Polsce. 
Audio
  • 90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ustronie Morskie 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Nz. od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej Idon Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy Duduś Matuszkiewicz.
Ustronie Morskie 1958. Koncert zespołu jazzowego Melomani. Nz. od lewej: Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Andrzej "Idon" Wojciechowski, Krzysztof Trzciński (Komeda) i Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.Foto: PAP

Jego muzyka wciąż urzeka. Zmarły przedwcześnie legendarny pianista, jazzman, kompozytor, twórca muzyki filmowej urodził się 27 kwietnia 1931 roku.

To absolutnie wyjątkowa postać na naszej muzycznej scenie - podkreśla dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Paweł Sztompke. W ciągu zaledwie jedenastu lat Krzysztof Komeda stworzył muzykę do ponad 60 filmów, między innymi do „Matni” i „Noża w wodzie” Romana Polańskiego. Drzwi do Hollywood otworzyła mu słynna kołysanka z filmu "Dziecko Rosemary" – przypomina dziennikarz.

Jako kompozytor i muzyk Krzysztof Komeda wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu określanego "polską szkołą jazzu". Stworzony przez artystę "Komeda Sextet" był pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną, a jego nowatorskie wykonania utorowały drogę dla jazzu w naszym kraju. Komeda zilustrował muzycznie między innymi "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna i kilka filmów Jerzego Skolimowskiego. Znanym motywem muzycznym autorstwa kompozytora jest też piosenka "Nim wstanie dzień"' z filmu "Prawo i pięść" ze słowami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga.

Komeda to pseudonim Krzysztofa Trzcińskiego. Artysta  przyjął go w 1956 roku, rok później rozstał się zawodem lekarza. Grał w różnych zespołach, a także w różnych muzycznych konfiguracjach: w trio, kwintecie i w kwartecie, współpracując z wieloma wybitnymi postaciami polskiego jazzu między innymi z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim i Michałem Urbaniakiem. Płyta "Astigmatic" grupy Komeda Quintet została uznana przez magazyn Jazz Forum za najlepszy album polskiego jazzu wszech czasów.

Ostatnie lata życia Krzysztof Komeda spędził w Hollywood. W grudniu 1968 roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Po przewiezieniu do kraju 23 kwietnia 1969 r. zmarł z powodu krwiaka mózgu. Miał 38 lat. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Jego legenda trwa do dziś.

IAR/ep