X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

New Polish Cinema - przegląd polskich filmów w Nowym Jorku

27.04.2021 08:55
New Polish Cinema to tytuł przeglądu filmów w prestiżowej Brooklyn Academy of Music. Poczynając od 30 marca amerykańscy widzowie będą mogli w ciągu tygodnia zobaczyć najnowsze dokonania polskich artystów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Liu zishan/ Shutterstock

Impreza Brooklyn Academy of Music (BAM) ma charakter cykliczny. Organizowana przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej (IKP) w Nowym Jorku ściąga co dwa lata sympatyków polskiego kina. Obecnie będą mogli zobaczyć siedem filmów, w tym pięć nowojorskich premier.

Wśród przedstawianych tytułów są „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Supernova” Bartosza Kruhlika, “Smak Pho” Mariko Bobrika, “Eastern” Piotra Adamskiego oraz „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego. Niepremierowymi filmami są „Mr. Jones” Agnieszki Holland i “Zabij to i wyjedź z tego miasta” pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczńskiego.

- Czwarta edycja przeglądu miała się odbyć w zeszłym roku, ale wskutek pandemii koronawirusa została przełożona. Pokazy otworzą nową platformę streamingową, którą uruchamia teraz BAM na swojej stronie. Będą dostępne online – powiedział Tomek Smolarski, kurator filmu oraz sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku (bezpośredni link do strony).

Wyjaśnił, że w trakcie tych cyklicznych imprez pokazywane są filmy wyprodukowane w Polsce w ostatnich dwóch latach. Jak przewiduje filmy Szumowskiej i Holland przyciągną zapewne największą liczbę widzów amerykańskich. Wyraził jednocześnie nadzieję że obejrzą oni też filmy debiutantów.

- Staramy się pokazać obrazy wyreżyserowane przez bardzo znanych polskich artystów nie tylko w kraju, ale i za granicą, ale też chcemy dać platformę debiutantom. W tej serii będziemy mieć aż pięć debiutów pełnometrażowych. Jednym z kryteriów doboru filmów jest też ich status premierowy. Przedstawiamy m.in. polskiego kandydata do tegorocznego Oscara "Śniegu już nigdy nie będzie" - dodał Smolarski.

Jego zdaniem amerykańskie instytucje artystyczna bardzo chętnie organizują pokazy filmowe wraz z IKP, ponieważ polskie kino ma bardzo wysoką, ugruntowaną w USA pozycję. Do współpracujących z polską placówką w Nowym Jorku oprócz BAM, zaliczył też Museum of the Moving Image (MoMI), Museum of Modern Art (MoMA, Lincoln Center, Anthology Film Archives, a także wiele innych instytucjami w USA i Kanadzie.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: kino Nowy Jork film polski

Oscary wręczone. Bez nagród dla Polaków

26.04.2021 13:49
Mimo pandemii, Amerykańska Akademia Filmowa po raz 93. wręczyła Oscary - nagrody uznawane za jedne z najważniejszych w branży filmowej.

„Siewki”. Fotograficzny album o życiu w rodzinie

26.04.2021 13:00
Obserwacja codzienności i utrwalanie jej na kliszy fotograficznej może być inspiracją i przygodą życia – mówi fotografka Marta Kiela-Czarnik.