X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Uniwersytet Śląski jednym z liderów europejskiej sieci Transform4Europe

13.04.2021 11:40
Uniwersytet Śląski w Katowicach jest największą uczelnią w regionie. Trzy lata temu uroczyście obchodzono 50-lecie tej szkoły wyższej, którą w ciągu minionego okresu opuściło ponad 250 tysięcy absolwentów. Zdecydowana większość została na Śląsku i stanowi elitę intelektualną i kulturową regionu.
Audio
  • O Uniwersytecie Śląskim i czekających go zadaniach, Marii Wieczorkiewicz opowiedział profesor Tomasz Pietrzykowski, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej i krajowej, pełniący także funkcję przewodniczącego Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej [posłuchaj]
Okazji do zdobycia cennego doświadczenia jest wiele: aktywna działalność w kołach naukowych, praktyki, staże czy Programy Ambasadorskie
Okazji do zdobycia cennego doświadczenia jest wiele: aktywna działalność w kołach naukowych, praktyki, staże czy Programy AmbasadorskieGlow Images/East News

Można nawet powiedzieć, że” Śląsk Uniwersytetem stoi” - podkreśla, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, profesor Tomasz Pietrzykowski, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego.

Ambicje i plany kadry akademickiej, jak również studentów nie ograniczają się jednak tylko do działań podejmowanych w obrębie regionu, czy kraju. Chęć bycia uniwersytetem globalnym spowodowała, że uczelnia od dawna szukała najlepszych sposobów zaznaczenia swojej obecności w świecie, zarówno jeśli chodzi o prowadzenie badań naukowych, jak i wymianę kadry akademickiej i studenckiej.

Dlatego też naturalną wydaje się inicjatywa wpisana w strategię rozwojową Uniwersytetu Śląskiego, stworzenia prestiżowego uniwersytetu europejskiego. Katowicka uczelnia będzie ją rozwijała wraz z sześcioma zagranicznymi szkołami wyższymi, w ramach sojuszu Transform4Europe. Liderem sieci jest Uniwersytet Kraju Saary w Niemczech, ale również przystąpiły do niej: Uniwersytet  w Alicante we Włoszech, Estońska Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy, Uniwersytet w Trieście oraz Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie.   

Uczelnie łączą się, aby razem prowadzić badania naukowe na najwyższym poziomie oraz kształcić młodych ludzi na międzynarodowych kierunkach studiów. Tworzą również wspólny, wielojęzyczny i wielonarodowy kampus.

Mając dostęp do wiedzy, możliwość prowadzenia badań naukowych, uczestniczenia w zajęciach lub kształcenia kolejnych pokoleń, można wpływać na przyszłość regionu, kraju, Europy, a także świata.

Integracja sprzyja w pełniejszym rozumieniu, a co za tym idzie rozwiązywaniu problemów, które niesie współczesność, jak chociażby: zmiany klimatyczne, cyfryzacja, przeobrażenia społeczne, ruchy migracyjne czy starzenie się społeczeństw, nie mówiąc o wyzwaniach związanych z pandemią. Usytuowanie  Uniwersytetu Śląskiego w tym elitarnym gronie  europejskich uczelni, stwarza mu nowe możliwości i szanse na własny rozwój, ale także kształtowanie oblicza europejskiego szkolnictwa wyższego w przyszłości.

O Uniwersytecie Śląskim i czekających go zadaniach, Marii Wieczorkiewicz opowiedział profesor Tomasz Pietrzykowski, prorektor do spraw współpracy międzynarodowej i krajowej, pełniący także funkcję przewodniczącego Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Instytut Polski w Tel Awiwie z sukcesem promuje język polski w Izraelu

12.04.2021 11:00
Już od ponad dwudziestu lat Instytut Polski jest ważnym partnerem wiodących izraelskich instytucji kulturalnych. Inicjuje warsztaty, profesjonalne wycieczki i spotkania twórców izraelskich i polskich w celu prowadzenia dialogu międzykulturowego i zbliżenia obu społeczeństw.

Instytut Pileckiego uczy niemieckich nauczycieli i uczniów o Witoldzie Pileckim i Grupie Ładosia

12.04.2021 09:07
Berliński oddział Instytutu Pileckiego prowadzi seminaria dla niemieckich nauczycieli i uczniów o mniej znanych wydarzeniach II wojny światowej, jak działalność Witolda Pileckiego czy Grupy Ładosia. Jesteśmy zadowoleni, bo nasza oferta edukacyjna jest dobrze oceniana i cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi Alexander Kliymuk z instytutu.