X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jesienią planowane jest otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

04.04.2021 23:00
Stanisław Wyspiański będzie miał w Krakowie swoje muzeum. Jeśli tylko pandemia nie pokrzyżuje planów, Muzeum Narodowe w listopadzie w jednym ze swoich oddziałów – w dawnym Europeum – otworzy stałą wystawę dzieł artysty.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowiewikimedia commons/domena publiczna

W odnowionym zabytkowym spichlerzu przy placu Sikorskiego do tej pory pokazywane były zbiory sztuki europejskiej. W ostatnich dniach marca wystawa została zamknięta, a za kilka miesięcy przestrzeń tą wypełnią dzieła Wyspiańskiego.

"Będzie to unikatowa prezentacja twórczości artysty, dająca możliwość obcowania z jego dziełami w niewielkich pomieszczeniach i w niewielkich grupach zwiedzających" – mówił dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Twórcy wystawy chcą pokazać Wyspiańskiego jako artystę wszechstronnego, zajmującego się nie tylko malarstwem i rysunkiem, ale też projektowaniem przedmiotów użytkowych: mebli i książek, a także jako scenografa i dramaturga. Jak podkreślił prof. Szczerski, Wyspiański miał umiejętność mówienia o polskich sprawach językiem uniwersalnym, zrozumiałym także poza granicami naszego kraju.

Muzeum Narodowe w Krakowie ma największą w Polsce kolekcję prac Wyspiańskiego: ponad tysiąc obiektów na podłożu papierowym, kilkanaście obrazów olejnych, archiwum zawierające listy i pamiątki osobiste oraz liczący blisko 600 pozycji księgozbiór. Część z tych dzieł, jak np. autoportret z 1903 r., artysta przekazał do zbiorów placówki w depozyt jeszcze za życia, większość kupiono po jego śmierci od wdowy Teodory Teofili z domu Pytko.

Na wystawie stałej widzowie zobaczą niemal 200 dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowić będą prace plastyczne.

Projekt aranżacji wystawy stałej zakłada, że w podziemiu budynku pokazywany będzie księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami, prace graficzne, które wykonywał i zaprojektowane przez artystę kostiumy teatralne. Będą też plakaty do inscenizacji jego sztuk oraz zdjęcia i fragmenty filmów z najsłynniejszych inscenizacji i ekranizacji dzieł literackich. Zainteresowani będą mieli dostęp online do katalogu zgromadzonych w kolekcji MNK dzieł artysty.

Na parterze widzowie zobaczą portrety żony, dzieci i przyjaciół Wyspiańskiego oraz pejzaże Krakowa. W trzech salach na pierwszym piętrze pokazywane będą dzieła związane z trzema wątkami jego twórczości: religia i natura, Wawel i historia oraz antyk. Zwiedzający zobaczą m. in. projekt witraża "Bóg Ojciec" i szkice do polichromii z krakowskiego kościoła Franciszkanów, nowy model Akropolis, projekty witraży do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

"Dawne Europeum to miejsce, które na wiele lat oddajemy teraz Stanisławowi Wyspiańskiemu i mam nadzieję, że będzie ono jedną z większych, muzealnych atrakcji Krakowa" – mówił PAP prof. Szczerski. "Chcemy zwrócić uwagę na różne dziedziny twórczości Stanisława Wyspiańskiego i najważniejsze jego dzieła, ale też na te mniej znane i rzadziej eksponowane" – dodał dyrektor MNK.

Ze względu na to, że większość prac Wyspiańskiego to niezwykle czułe na światło pastele trudno je pokazywać na wystawach poza Polską, a ekspozycja muzealna będzie przynajmniej raz w roku zmieniana, co ma być dla widzów zachętą do powrotów w to miejsce.

Budynek Europeum został kilka lat temu wyremontowany i nie wymaga modernizacji. Będzie tam wprowadzona nowa kolorystyka ścian i nowa identyfikacja wizualna. Na parterze powstanie studyjny magazyn prac Wyspiańskiego.

Dzieła Wyspiańskiego były prezentowane w MNK od 2017 r. do wiosny 2020 r. na pięciu wystawach, które obejrzało w sumie około 400 tys. widzów. Stanisław Wyspiański był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem i grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Jeszcze podczas studiów za sprawą dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych Jana Matejki uczestniczył w renowacji wnętrz kościoła Mariackiego. Był twórcą witraży do kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie. Sławę przyniosło mu "Wesele" – dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Kraków Stanisław Wyspiański