X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polonistyka w Czechach ma prawie 100-letnią tradycję

31.03.2021 10:00
Zainteresowanie językiem polskim i jego nauką za naszą południową granicą odnotowano już w połowie XIX wieku, wtedy też pojawiły się w Czechach pierwsze podręczniki do nauki polskiego. O czeskiej polonistyce, jej historii i perspektywach, rozmawialiśmy z wykładowcami i studentami oraz przedstawicielami Instytutu Polskiego w Pradze.
Audio
  • O czeskiej polonistyce, jej historii i perspektywach, z wykładowcami i studentami oraz przedstawicielami Instytutu Polskiego w Pradze, rozmowy przeprowadził Wojciech Stobba. Do wysłuchania audycji zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneflickr.com

Jednak za najważniejszą datę w historii czeskiej polonistyki przyjmuje się rok 1923, w którym na Uniwersytecie Karola w Pradze założono Katedrę Języka Polskiego i Literatury.

Dziś, poza praskim uniwersytetem język polski wykładany jest w ośrodkach akademickich, w ramach studiów polonistycznych na: Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytecie w Ostrawie lub jako przedmiot fakultatywny na Uniwersytecie w Pardubicach. Największe ośrodki (Ostrawa, Brno, Ołomuniec) przyciągają po kilkunastu studentów rocznie.

Motywacje młodzieży wybierającej kierunki polonistyczne są różne. Często przesądza o nich polskie pochodzenie, zwłaszcza na terenie Zaolzia i Moraw, zamieszkiwanych przez liczną polską mniejszość. Tam zainteresowanie polszczyzną, naszą kulturą i historią widać już w szkołach i punktach nauczania języka polskiego.

Specyfiką czeskich polonistyk jest ścisła współpraca z innymi katedrami filologicznymi, między innymi z: romistyką, słowacystyką, hungarystyką, czy bohemistyką. Takie podejście umożliwia studentom, obok specjalizacji polonistycznej, naukę dodatkowego języka oraz  zdobycie szerszej wiedzy o krajach Europy Środkowej, z którymi Polska utrzymuje ścisłe relacje.

Absolwenci tych studiów lepiej sobie radzą przy poszukiwaniu pracy. Chociaż, generalnie czescy poloniści nie mają problemów z jej znalezieniem, a polskie szkoły, zwłaszcza na Zaolziu, wręcz odczuwają brak wykształconych polonistów ze specjalnością pedagogiczną. Potrzebą chwili wydaje się być zatem rozwój takich kierunków studiów.

Szczególnego znaczenia w tej sytuacji nabiera promocja języka polskiego w Czechach, naszej kultury i historii, skierowana nie tylko do żyjących tam Polaków, ale także do Czechów. To jedno z priorytetowych zadań polskiej dyplomacji  z powodzeniem realizuje Instytut Polski w Pradze. W bogatej ofercie placówki w tej dziedzinie wyróżnia się konkurs  na prace licencjackie i magisterskie imienia profesora Mariana Szyjkowskiego (1883 – 1952), prekursora polonistyki w Pradze. Konkurs przeznaczony jest dla studentów wszystkich kierunków, którzy zajmują się Polską.    

O czeskiej polonistyce, jej historii i perspektywach, z wykładowcami i studentami oraz przedstawicielami Instytutu Polskiego w Pradze, rozmawiał  Wojciech Stobba.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer, a do jej wysłuchania zaprasza Maria Wieczorkiewicz.