X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rok temu zmarł Krzysztof Penderecki. Jego dzieła znajdują się w repertuarze prestiżowych filharmonii na całym świecie

29.03.2021 14:45
Nabożeństwo w warszawskiej Archikatedrze św. Jana, koncert w Filharmonii Narodowej podczas którego zabrzmią zabrzmią utwory kompozytora, „Stabat Mater” z "Pasji według świętego Łukasza", "Missa brevis" i "Agnus Dei" w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach  w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka, to tylko niektóre z wydarzeń, które uświetniają tę smutną rocznicę.
Audio
  • Rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki Foto: shutterstock/wjarek

"Tren – Ofiarom Hiroszimy", "Pasja wg św. Łukasza", "Dies irae", "Polskie Requiem", "Siedem bram Jerozolimy" należą do najbardziej znanych, cenionych i najczęściej wykonywanych dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Kanon, który przeszedł do historii muzyki, stanowi inspiracje dla wielu artystów. Światowej sławy kompozytor, dyrygent, należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki, łączył w utworach tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii.

Od ponad pół wieku jego dzieła znajdują się w repertuarze największych orkiestr i chórów oraz prestiżowych scen i filharmonii. Od lat 70. Krzysztof Penderecki jako dyrygent prowadził orkiestry symfoniczne w kraju, a także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Zajmował się też działalnością pedagogiczną. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Kilka lat temu brytyjski dziennik "The Guardian" nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

W 2005 roku kompozytor został odznaczony Orderem Orła Białego. Uznawany za wybitnego przedstawiciela polskiej awangardy, Krzysztof Penderecki tworzył koncerty, monumentalne dzieła oratoryjne, opery, jak również utwory kameralne i wokalne. Przełomem w jego twórczości była "Pasja według św. Łukasza", napisana dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster w Niemczech. Był to również rok obchodów Millenium Chrztu Polski, dyskredytowanych przez komunistyczną władzę. Prapremiera 30 marca 1966 roku, stała się światowym wydarzeniem artystycznym. Tym monumentalnym dziełem Penderecki zapisał się w historii jako pierwszy kompozytor z tzw. bloku wschodniego, który podjął tematykę sakralną.

Jednym z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Pendereckiego jest "Tren - Ofiarom Hiroszimy". To poruszające dzieło zostało wyróżnione nagrodą UNESCO w Paryżu w 1962 roku.

Krzysztof Penderecki komponował również muzykę wykorzystywaną w filmach, między innymi w obrazach "Odyseja kosmiczna" i "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Katyń" Andrzeja Wajdy czy "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Wybitny polski kompozytor zmarł 29 marca 2020 r w wieku 86 lat. 2 kwietnia ubiegłego roku w gronie najbliższej rodziny odbyła się w Krakowie msza pogrzebowa. Z powodu pandemii koronawirusa uroczystość miała charakter zamknięty. Urna z prochami mistrza została tymczasowo złożona w kościele świętego Floriana. Uroczystości pogrzebowe i odprowadzenia urny z prochami zmarłego do Panteonu Narodowego w Krakowie odbędą się za rok - 29 marca 2022 roku.

IAR/ep