X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

27.03.2021 08:30
Prezentacja siedmiu arcydzieł z Muzeów Watykańskich zamyka zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.
Audio
  • Arcydzieła z Watykanu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Arcydzieła z Watykanu
Wystawa Arcydzieła z WatykanuFoto: materiały prasowe

Koncepcję ekspozycji oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Na wystawie – obok arcydzieł z Watykanu - zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu, które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.

- Arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone przez Muzea Watykańskie, pojawiły się w Polsce po raz pierwszy - podkreśla dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski. Wśród nich są Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem  Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego. Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz przedstawiający Tronującą Madonnę z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Wystawa "Arcydzieła z Watykanu” oprócz wymienionych obrazów  prezentuje m.in. szereg cennych dokumentów, związanych z działalnością papieża-Polaka – mówi kuratorka wystawy Beata Gadomska.

Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, za trzecią - w kształcie kopuły Bazyliki św. Piotra znajduje się sekwencja - W kręgu sztuki Watykanu. Wystawę zamyka brama z symbolem gołębicy o tytule Testament, za którą znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Wystawa teraz jest dostępna w trybie online. Po zniesieniu ograniczeń pandemicznych ekspozycję "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" będzie można zwiedzać w Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca.

IAR/ep

Koncert "Gramy dla Białorusi" - w geście solidarności z Białorusinami

24.03.2021 09:00
25 marca, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się drugi koncert "Gramy dla Białorusi". Wydarzenie odbędzie się w Dzień Wolności Białorusi, upamiętniający proklamacją Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego w nowożytnej historii odrębnego państwa białoruskiego.

Telewizyjna premiera dokumentu "Polmission. Tajemnice paszportów" o polskich dyplomatach ratujących Żydów

23.03.2021 15:07
W środę 24 marca w TVP1 odbędzie się  telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Polmission. Tajemnice paszportów". To kontynuacja produkcji "Paszporty Paragwaju" opowiadającego o wysiłku Grupy Ładosia na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą poprzez produkcję fałszywych paszportów latynoamerykańskich.

"Słowem - Polska". Recytatorski konkurs Kancelarii Prezydenta

25.03.2021 12:31
Kancelaria Prezydenta ogłasza Konkurs Recytatorski "Słowem - Polska" skierowany do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O nagrodę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania.