X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto dwie wystawy związane z traktatem ryskim

15.03.2021 15:09
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto dwie wystawy związane z traktatem ryskim. Ekspozycja "Traktat ryski - odzyskane dziedzictwo" przygotował Zamek Królewski, zaś Instytut Pamięci Narodowej- wystawę "Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku".
Audio
  • "Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku" to tytuł wystawy, która została otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie. Materiał Witolda Banacha (IAR)
  • Traktat ryski - wystawy - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 r. na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Wystawa "Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 r." na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

Ekspozycje powstały z okazji setnej rocznicy podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę z bolszewicką Rosją.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński mówił podczas uroczystego otwarcia wystaw, że traktat ryski nie tylko ustalał wschodnią granicę II Rzeczypospolitej, ale miał duże znaczenie dla procesu odzyskiwania od bolszewickiej Rosji polskiej spuścizny. Artykuł 11 traktatu ryskiego - jak przypominał wicepremier Gliński - zawierał postanowienia o zwrocie Polsce mienia zagrabionego przez Rosję od roku 1772 roku. Stał się punktem wyjścia do trwającej 15 lat rewindykacji polskich dóbr kultury. - Musimy uznać, że zwrot wielu, choć niestety nie wszystkich dóbr kultur, z uwagi na późniejsze doświadczenia z tym totalitarnym sąsiadem, należy dziś rozpatrywać w kategorii cudów- mówił minister.


Posłuchaj
00:27 10960866_2 (1).mp3 Piotr Gliński: traktat ryski nie tylko ustalał wschodnią granicę II Rzeczypospolitej, ale miał gigantyczne znaczenie dla procesu odzyskiwania od bolszewickiej Rosji polskiej spuścizny (IAR)

 

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie profesor Wojciech Fałkowski wyjaśniał, że wystawa "Traktat ryski - odzyskane dziedzictwo" to swoista podróż przez odzyskane skarby przeszłości. - To jest przejście przez komnaty wypełnione pozyskanymi po traktacie ryskim dziełami sztuki, dziełami rzemiosła, to w wyniku traktatu ryskiego 23 obrazy Canaletta wróciły na Zamek, wróciły do Warszawy. To dzięki temu postanowieniu, a wcześniej nieustępliwości polskiej dyplomacji, mogliśmy odzyskać to co zostało zrabowane z dziedzictwa w dorobku IRzeczypospolitej - mówił profesor Fałkowski.

Wystawa przygotowana przez IPN "Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku" ukazuje między innymi dramat Polaków, którzy pozostali w Związku Sowieckim za granicą ryską, proces negocjacji układu z bolszewikami i jego konsekwencje dla Polski, krajów nadbałtyckich czy Europy Środkowo - Wschodniej.

18 marca 1921 roku doszło do podpisania traktatu pokojowego w Rydze, na mocy którego zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie. Formalnie, pokój zawarła Rzeczpospolita Polska z Białoruską i Ukraińską Republiką Sowiecką. Traktat regulował warunki współistnienia Polski i bolszewickiej Rosji, ale też de facto potwierdzał niepodległość państw bałtyckich. Zawarcie traktatu ryskiego nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą i w bitwie nad Niemnem.

Pokój osiągnięty na mocy traktatu ryskiego przetrwał 18 lat. Zburzył go rozbiór Polski dokonany przez Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki we wrześniu 1939 roku.


IAR/dad