X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premiera filmu „Polski El Greco”. Pasjonująca historia obrazu "Ekstaza św. Franciszka"

10.03.2021 12:30
Film w reżyserii Katarzyny Kowalskiej opowiada o odkryciu dzieła „Ekstaza świętego Franciszka”, jedynego obrazu malarza w polskich zbiorach muzealnych.
Audio
  • Polski El Greco - premiera filmu. Relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Premiera Polskiego El Greca w kinie Kultura
Premiera "Polskiego El Greca” w kinie KulturaFoto: Twitter/Ministerstwo Kultury i Sportu

To niezwykła historia poszukiwań badaczek z Instytutu Sztuki PAN. Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska inwentaryzując po wojnie zabytki, na plebanii w Kosowie Lackim, odkryły dzieło hiszpańskiego malarza.

Reżyser filmu, dziennikarka Katarzyna Kowalska tej historii poświęciła cztery lata. Jak mówi, o odnalezieniu obrazu opowiadają sami świadkowie. W "Polskim El Greco" pojawiają się sceny wiernie odtworzone z pamięci badaczek. Filmową przewodniczką po opowieści jest Izabella Galicka, zmarła w 2019 roku. Katarzyna Kowalska dodaje, że sceny fabularne dotyczą powojennej Polski, gdy ocalenie dzieł sztuki staje się niełatwym zadaniem.

Obecny na premierze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że "Polski El Greco" to hołd dla obu badaczek, a także dla polskiej kultury. W jego ocenie, w filmie przedstawiono syntezę tego, co najbardziej wartościowe w polskiej kulturze. "Czyli praca, profesjonalizm, pasja, misja, związana także z takim szerszym odniesieniem każdej pracy i każdego losu pojedynczego człowieka, czyli odniesieniem do wspólnoty. W tym wszystkim jest także dobroć, pogoda ducha, miłość drugiego człowieka" - mówił wicepremier.

Film wyprodukował Instytut Pileckiego wraz z Telewizją Polską. Dyrektor Instytutu dr Wojciech Kozłowski powiedział Polskiemu Radiu, że "Polski El Greco" traktuje o docieraniu do prawdy w dobie reżimu komunistycznego.
"To opowieść o historyczkach sztuki, które rozpoczynają swoją karierę od zwykłych zadań, katalogowania zabytków. I one stają się nagle tymi, które maj ą intuicję, że mają do czynienia z wielkim dziełem. Potem muszą przekonać nie tylko środowisko akademickie, nie tylko media, ale też społeczeństwo, że to, co znalazły ma wartość i sens. To im się ostatecznie udaje. Z tego punktu widzenia to niezwykle fascynująca opowieść jak zwykli ludzie odnajdują się w kontekście systemów, które pozbawiają nas wolności" - mówił szef Instytutu Pileckiego.

Autorstwo obrazu z plebanii w Kosowie Lackim przypisuje się El Greco na podstawie opinii komisji Ministerstwa Kultury i Sztuki z 1974 roku. Wcześniej jednak - po początkowej burzy medialnej - szeroko kwestionowano odkrycie Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej-Kwoczyńskiej.

Ostatecznie, po latach konserwacji i przechowywania w kurii siedleckiej, dzieło hiszpańskiego mistrza greckiego pochodzenia, trafiło w 2004 roku do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

IAR/ep