X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności"

07.03.2021 10:57
Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności" - książki wydanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności pod redakcją Krzysztofa Nowaka. -  Jest to kompendium wiedzy o fenomenie tego legendarnego związku - mówi Krzysztof Nowak. Zwraca uwagę, że wydany pod koniec grudnia ubiegłego roku "Alfabet Solidarności" powstał z myślą o młodych czytelnikach. Może być dla nich pierwszym przewodnikiem po historii Solidarności, napisanym w swobodnej formie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Patryk Kosmider

Autorami "Alfabetu Solidarności" są historycy i publicyści, którzy byli świadkami i uczestnikami opisywanych przez siebie zagadnień - Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Horubała, Wojciech Tomczyk, Mateusz Wyrwich a także Jan Pietrzak - autor pieśni "Żeby Polska była Polską".

- Ta pieśń stała się nieoficjalnym hymnem Solidarności a powstała trochę z rozpaczy a trochę z marzeń w czasie tak zwanego "radomskiego czerwca", kiedy powstał Komitet Obrony Robotników - wyjaśnia Jan Pietrzak. Jak mówi "ludzie byli bici, prześladowani i to wywołało emocjonalne poruszenie w narodzie, wtedy właśnie napisałem tę pieśń". Kiedy wybuchła Solidarność zaczęto ją nadawać we wszystkich radiowęzłach fabrycznych, na wszystkich zebraniach i wiecach Solidarności - wspomina autor.

Jan Pietrzak pokazuje też w swoich zawartych w "Alfabecie Solidarności" felietonach między innymi jak zmieniła się płaca w Polsce. Jak mówi, w czasach buntu Solidarności średnia płaca w Polsce wynosiła 30 dolarów, teraz jest to około 1000 dolarów. Polacy zaczęli pracować dla siebie - podkreśla Jan Pietrzak. Dodaje, że jest to jeden z wielu skutków walki Solidarności, która jest kontynuatorką polskiej walki o niepodległość. - Jesteśmy wolnym państwem. Nikt inny tego nie dokonał tylko Solidarność załatwiła Polakom, że są niepodległym narodem - podkreślił Jan Pietrzak

Autorzy "Alfabetu Solidarności" pokazują, że historia Solidarności daje wiarę w sens walki o niepodległe państwo, w sens patriotyzmu. To dobrze, że dzięki opracowywanej w Instytucie Dziedzictwa Solidarności angielskiej wersji książki, tę historię poznają także ludzie mówiący innym językiem niż polski - podkreśla Krzysztof Nowak. Poinformował też, iż "Alfabet Solidarności" został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i jest dostępny za darmo.

Książkę można ściągnąć ze stron Instytutu Dziedzictwa Solidarności jako e-book bez żadnych opłat. Biblioteki i instytucje, które są zainteresowane wersją papierową książki mogą zgłosić się do Instytutu - wyjaśnił Krzysztof Nowak.


IAR/dad

Wypadek ukraińskiego autokaru na Podkarpaciu. Szef MSZ składa kondolencje rodzinom ofiar

06.03.2021 17:44
Trzy kobiety i dwóch mężczyzn zginęło w wypadku ukraińskiego autokaru, do którego doszło w nocy na autostradzie A4 w pobliżu MOP Kaszyce k. Jarosławia na Podkarpaciu. Prokuratura ustaliła tożsamość jednej z kobiet i obu mężczyzn. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku katastrofy w ruchu lądowym. Wyrazy współczucia dla bliskich ofiar wypadku ukraińskiego autokaru na A4 złoży w sobotę szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na ręce ministra sprawa zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby. Minister Rau podziękował też ratownikom za sprawną akcję po wypadku.

Mateusz Morawiecki o "bardzo dobrej" rozmowie z premierem Szwecji. Tematem m.in. Rosja i Białoruś

06.03.2021 17:54
 Za mną bardzo dobra rozmowa o potrzebie spójnej polityki UE wobec innych państw, w tym Rosji, Białorusi i Chin oraz o usprawnieniu zatwierdzania szczepionek i ich produkcji w Europie - poinformował premier Mateusz Morawiecki po sobotniej rozmowie z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem.

Matury w czasie pandemii: w Wielkiej Brytanii odwołane, we Włoszech jeden egzamin ze wszystkich przedmiotów

07.03.2021 10:07
Z powodu pandemii Covid-19 organizacja matur w wielu krajach wygląda inaczej niż zwykle. Egzaminy nie odbędą się w Wielkiej Brytanii, oceny tam wystawią nauczyciele. We Włoszech maturzyści mają tylko jeden, ale za to długi, ustny egzamin ze wszystkich przedmiotów.