X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rządowa pomoc dla kultury od początku pandemii wyniosła ponad 6 miliardów złotych

26.02.2021 17:03
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, zaprezentował informacje na ten temat na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Audio
  • Rządowa pomoc dla kultury od początku pandemii wyniosła ponad 6 miliardów złotych [POSŁUCHAJ]
Minister kultury Piotr Gliński
Minister kultury Piotr GlińskiPAP/Radek Pietruszka

Łączna wartość działań pomocowych rządu dla kultury od początku pandemii wyniosła ponad 6 miliardów złotych. Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, prezentując informacje na ten temat na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podkreślił, że tarcza dla sektora kultury to wsparcie wielowymiarowe, adresowane do wszystkich środowisk, instytucji i obszarów polskiej kultury. „To wsparcie ma charakter holistyczny i wyraża odpowiedzialność polskiego państwa za funkcjonowanie polskiej kultury oraz sprawczość polskiego rządu. Wyrazem tej polityki kulturalnej są bezsprzeczne fakty. W ciągu ostatnich pięciu lat budżet na polską kulturę zwiększył się o ponad 40 procent i to umożliwiło podjęcie odpowiedzialności państwa polskiego za wielkie obszary polskiej kultury" - zaznaczył wicepremier.

Piotr Gliński omówił szczegółowo siedemnaście konkretnych rozwiązań w ramach sektorowej tarczy antykryzysowej dla kultury. To między innymi: wielomilionowa pomoc dla przedsiębiorstw z branży kultury, NGO-sów, osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych w ramach Tarczy Antykryzysowej, program "Kultura w sieci", wielokrotne zwiększenie pomocy socjalnej oraz puli stypendiów ministra, specjalne wsparcie dla branży filmowej czy Tarcza dla literatów. Resort przygotował też, między innymi, projekt Funduszu Wsparcia Kultury - wart 400 mln zł pakiet pomocowy dla kultury. Objął on instytucje samorządowe, przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca.

Minister Gliński ocenił, że częściowe odmrożenie instytucji kultury w ostatnich tygodniach było wielkim sukcesem. Ludzie tłumnie bowiem udali się do instytucji kultury, ale w reżimie sanitarnym. „Nie mamy żadnych informacji - a monitorujemy to na bieżąco - żeby jakiekolwiek ogniska pandemiczne w instytucjach kultury były (…), a frekwencja była po prostu niebywała. Polacy byli żądni kontaktu z kulturą i to się objawiało także w kolejkach przed instytucjami kultury. To pięknie świadczy o tym, jak nasze instytucje kultury funkcjonują" - podkreślił Piotr Gliński. Dodał, że rozpatrywane są kolejne mechanizmy wsparcia dla sektora kultury, między innymi, poszerzenie możliwości postojowego dla freelancerów.

Wicepremier podkreślił także, że resort monitoruje na bieżąco sytuację w instytucjach, które prowadzi i współprowadzi, ale nie ma narzędzi, by monitorować sytuację każdej samorządowej instytucji kultury. "Musimy jasno opinii publicznej przekazać: minister ma w tej chwili aż 120 instytucji pod sobą, o 53 więcej niż to było pięć lat temu i na to ma środki państwowe. Natomiast nie ma możliwości w związku z reformą polskiej kultury sprzed lat w takiej samej skali wspierać i monitorować działalności instytucji samorządowych" - wyjaśnił Piotr Gliński.


IAR/PP