X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

92 lata temu urodziła się Wanda Wiłkomirska, jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku

11.01.2021 12:16
11 stycznia 1929 roku urodziła się Wanda Wiłkomirska, skrzypaczka, jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku, znana i ceniona na wszystkich kontynentach. Była wzorem dla kilku pokoleń artystów. Zmarła w 2018 roku.
Audio
  • 92 lata temu urodziła się Wanda Wiłkomirska - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wanda Wiłkomirska
Wanda Wiłkomirska PAP/Piotr Polak

Wanda Wiłkomirska występowała z wirtuozami i dyrygentami w prestiżowych salach koncertowych całego świata. Na jej karierę złożyły się tysiące występów, a także intensywna praca pedagogiczna. Była wzorem dla kilku pokoleń artystów.

- Miała niezwykle emocjonujący, entuzjastyczny stosunek do wszystkiego, czym się zajmowała – wspomina ją dyrygent prof. Antoni Wit. - Była ikoną polskiej kultury muzycznej – uważa z kolei wybitny skrzypek Konstanty Kulka.

Wanda Wiłkomirska już w latach 50. XX wieku miała ugruntowaną renomę w krajach europejskich. Zawsze łączyła światową karierę z promocją muzyki polskiej. Słynęła z prawykonań polskich kompozycji współczesnych, między innymi autorstwa Grażyny Bacewicz, Augustyna Blocha, Krzysztofa Pendereckiego. Była też pierwszą solistką, która występowała na przed mikrofonem Polskiego Radia w 1925 roku, gdy rozpoczęło ono nadawanie

Skrzypaczka szczególnie mocno czuła się związana z Filharmonią Narodową, której solistką była przez 22 lata.

Artystka zmarła w Warszawie, 1 maja 2018 roku, w wieku 89 lat. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. Wanda Wiłkomirska była laureatką najwyższych nagród i odznaczeń. Czterokrotnie otrzymała Krzyż Orderu Odrodzenia Polski: Kawalerski, Oficerski, Komandorski oraz Komandorski z Gwiazdą. W 2008 roku została odznaczona złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Gdyby żyła, obchodziłaby właśnie 92 urodziny.

IAR/ep