X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Banki Polski i Litwy wyemitują monetę poświęconą m.in. Konstytucji 3 Maja

29.12.2020 09:50
Bank Litwy oraz Narodowy Bank Polski wyemitują monety kolekcjonerskie poświęcone Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. W przyszłym roku będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia obydwu aktów prawnych.
Audio
  • Banki Polski i Litwy wyemitują monetę poświęconą m.in. Konstytucji 3 Maja. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Yannick Morelli

Jak pisze na swojej stronie internetowej Bank Litwy, moneta jest wspólnym projektem obu banków centralnych. Uzgodnione zostały już wspólne motywy i napisy. Na Litwie zostanie wyemitowana srebrna moneta o nominale 20 euro. Strona litewska planuje przygotowanie jej w nakładzie dwóch i pół tysiąca sztuk.

Z kolei w Polsce pojawią się złote monety o nominale 100 złotych w nakładzie tysiąca dwustu sztuk i srebrne o nominale 50 złotych, których będzie sześć tysięcy sztuk. Monety zostaną wyemitowane prawdopodobnie na wiosnę, w tym samym czasie zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Przyszły rok został ogłoszony przez litewski Sejm Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą tego typu ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Z kolei Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów to szczegółowe przepisy wykonawcze do Konstytucji. Uchwalone zostały przez Sejm Czteroletni 20 października 1791. Były wyjaśnieniem niesformułowanych przepisów, które dotyczyły stanu unii polsko-litewskiej.

IAR/dad

Wiceszefowa KE dla niemieckiego dziennika: na początku roku zajmiemy się Polską i Węgrami

28.12.2020 12:41
Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości oznajmiła w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel", że chce "zbadać" Węgry i Polskę za pomocą nowego mechanizmu praworządności na początku przyszłego roku.

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili umowę o handlu między Unią a W. Brytanią

28.12.2020 13:40
Ambasadorowie państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

"Die Welt": Niemcy nie są już wzorowym uczniem Europy w walce z pandemią

28.12.2020 15:21
Podczas pierwszej fali pandemii krążyła mapa Europy z Niemcami jako wyspą, która relatywnie najlepiej radziła sobie z chorobą. Wydawało się, że kraj panuje również nad drugą falą. Teraz Niemcy są pierwszym z pięciu największych państw UE pod względem nowych infekcji - pisze "Die Welt".