X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukazał się piąty album z serii "Moniuszko. Pieśni"

16.12.2020 20:00
Z pieśni, które zostawił po sobie Stanisław Moniuszko, możemy ułożyć wiele opowieści – zapewnia autorka cyklu pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik
Audio
  • Rozmowa z Jolantą Pszczółkowską-Pawlik [posłuchaj]
Albumy Moniuszko. Pieśni oraz Tryptyk Rzymski
Albumy "Moniuszko. Pieśni" oraz "Tryptyk Rzymski"Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Spośród prawie trzystu pieśni kompozytora znajdują się utwory wybitne, prawdziwe perły i „przeboje” liryki wokalnej, ale jest też duża grupa pieśni, po które wykonawcy sięgają niezwykle rzadko bądź wcale.  Piąta płyta z serii wydawniczej stwarza okazję do zapoznania się z takimi właśnie kompozycjami.

Szczególną uwagę zwracają pieśni wielozwrotkowe, których pełnych realizacji próżno szukać  w salach koncertowych jak też na płytach – m.in. sześcio-zwrotkowa Niepewność do zjawiskowego wiersza Mickiewicza powszechnie występuje w skróconej do czterech strof wersji – także w popularnej piosence Marka Grechuty.

Do niezwykłych zaliczyć należy też pieśni skomponowane do słów francuskiego poety, liberała i bonapartysty, nazywanego klasykiem piosenki – Pierre-Jeana de Bérangera (1780-1857) – przezabawna Pieśń o królu Ćwieczku,  pięciozwrotkowa Starość czy trzyzwrotkowa Gdybym ptaszka postać miał w przekładach na język polski.

W roku setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II Jolanta Pszczółkowska-Pawlik zachęca też do wysłuchania albumu „Tryptyk Rzymski” do poezji papieża-Polaka w wykonaniu Artura Żmijewskiego i Włodka Pawlika. Płyta zmusza do refleksji i - być może – do przewartościowania dotychczasowego życia. Jest także hołdem złożonym Janowi Pawłowi II przez dwóch wybitnych artystów.

Koncert premierowy płyty odbył się 18 maja 2020 roku w przejmującej scenerii pustego kościoła Św. Krzyża w Warszawie.

O tym niesamowitym koncercie, o pieśniach Stanisława Moniuszki, ale także o innych wydarzeniach muzycznych tego roku oraz o kolędach na jazzowo Jolanta Pszczółkowska-Pawlik opowiedziała Ewie Plisieckiej.