X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ważna historia i tradycja. Muzeum Polskie w Rapperswilu ma 150 lat

23.10.2020 13:31
Muzeum zostało założone 23 października 1870 roku jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera.
Audio
  • Muzeum w Rapperswilu powstało 150 lat temu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zamek z Rapperswil
Zamek z Rapperswil Foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Roland zh

Muzeum w Szwajcarii jest jednym z najstarszych poza granicami Polski. 150 lat temu znalazły się w nim dzieła polskiej kultury i sztuki, w tym największa polska biblioteka na emigracji, licząca ponad 100 tysięcy woluminów. Miejsce to szybko stało się centrum polskiego życia naukowego, społecznego i politycznego na emigracji. Z muzeum byli związani między innymi: Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus i Maria Konopnicka.

Po powstaniu placówka przerodziła się w centrum myśli niepodległościowej i ośrodek pracy organicznej, od początku miała pełnić wyjątkową rolę. Muzeum miało na celu działania na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę – zapewnia dyrektor i kustosz Muzeum Anna Buchmann.

Założyciel rapperswilskiego muzeum - hrabia Władysław Plater - przyjechał do Szwajcarii wraz z blisko 2 tysiącami polskich emigrantów po klęsce Powstania Styczniowego w 1864 roku. Inicjatorem muzeum był Agaton Giller, pisarz i działacz niepodległościowy. Hrabia Plater podźwignął z ruin zamek w Rapperswilu, malowniczo położony nad Jeziorem Zuryskim. Nowo założoną placówką zarządzali też: Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Buszczyński i Henryk Bukowski. W 1896 roku do Rapperswilu przywieziono serce Tadeusza Kościuszki, a zamek się celem pielgrzymek Polaków z całego świata.

150 lat temu, podczas bankietu uświetniającego otwarcie Muzeum w zuryskim hotelu „Pod Łabędziami” jego założyciel hrabia Władysław Plater deklarował: torujemy drogę do wolności i niepodległości przez oświatę i uszanowanie praw człowieka, a obudziwszy w milionach ludzi uczucie godności i miłości ojczyzny, znajdziemy gotową armię do pokonania wroga.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek przypomina, że przez cały okres istnienia Muzeum w Rapperswilu podejmowało działania na rzecz sprawy polskiej.

Choć Muzem na zamku w Rapperswilu działa już 150 lat, to decyzją lokalnych władz będzie musiało opuścić to miejsce do końca 2021 roku. Jak na razie nie ma jeszcze nowej lokalizacji. Rozmowy z przedstawicielem miasta na temat przyszłości muzeum odbyła nowa ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska, której bardzo zależy na zachowaniu instytucji w jej obecnym miejscu. Zapewniła o tym w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Działania osób związanych z Muzeum w Rapperswilu w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu polskiej dyplomacji i do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zgodnie z testamentem hrabiego Platera po odrodzeniu niepodległej Polski muzeum zostało zlikwidowane, a zbiory przewieziono do kraju. W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Warszawy i później w Powstaniu Warszawskim, większość cennych eksponatów została bezpowrotnie zniszczona. W 1975 roku muzeum ponownie otwarto, dzięki staraniom emigrantów z okresu PRL, którzy założyli polsko-szwajcarskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Dziś w Rapperswilu można oglądać obrazy Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta i Leona Wyczółkowskiego, a także liczne pamiątki i ekspozycje przedstawiające sylwetki wielkich Polaków. W bibliotece muzeum zgromadzono ponad 35 tys. książek, przede wszystkim poloników, 596 starodruków i ponad 1000 rycin. Kolekcja map dawnej Polski należy w chwili obecnej do najliczniejszej poza granicami Polski.

IAR/PAP/ep