X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Warszawie wręczono nagrody 13. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

24.09.2020 12:19
Ideą plebiscytu organizowanego przez Muzeum Historii Polski  jest wyróżnienie różnorakich inicjatyw związanych z promowaniem polskiej historii
Audio
  • Gala Wydarzenia Historycznego Roku - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystej gali 13. plebiscytu Wydarzenie historyczne Roku
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystej gali 13. plebiscytu 'Wydarzenie historyczne Roku'Foto: PAP/Rafał Guz

Tegorocznych laureatów poznaliśmy w czerwcu, jednak z powodów epidemiologicznych nagrody mogli odebrać dopiero 23 września. Nagrody przyznawane są w wyniku głosowania internetowego.

W kategorii "Wydarzenie" w głosowaniu internautów zwyciężyły "Obchody stulecia I Powstania Śląskiego" zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W kategorii "Wystawa" najwięcej głosów internautów zdobyła ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz". W kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali za najciekawszą stronę internetową "Powstańcy Śląscy" stworzoną przez Archiwa Państwowe w Opolu i w Katowicach.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród laureatom dyrektor Robert Kostro podkreślał, że twórcy projektów zgłoszonych do plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku spełniają niezwykle ważną społecznie rolę. Obecny na gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaznaczył, że wartość plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku ma wiele wymiarów. Przewodniczący jury plebiscytu profesor Andrzej Szczerski podkreślał natomiast wysoki poziom zgłoszonych wydarzeń

Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego były wydarzeniem wielowymiarowym – mówiła podczas gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie dyrektor nagrodzonego w kategorii „Wydarzenie” Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Halina Bieda.  

W kategorii "Wystawa" najwięcej głosów internautów zdobyła ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" przygotowana przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego, oddział w Berlinie. Dyrektor Instytutu Wojciech Kozłowski przypomniał, że Witold Pilecki jako ochotnik przeniknął do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wystawa została przygotowana w języku niemieckim i angielskim, ukazuje również działania komunistycznych władz, które za wszelką cenę próbowały zatrzeć pamięć o bohaterstwie Witold Pileckiego.

W kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali za najciekawszą stronę internetową "Powstańcy Śląscy" stworzoną przez Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach. Dyrektor Archiwum w Opolu profesor Mirosław Lenart mówił, że wyjątkowość tej strony stanowi możliwość poznania losów powstańców walczących o polskość Śląska.

W tym roku do plebiscytu zostało zgłoszonych ponad 200 przedsięwzięć z kraju i zagranicy.

IAR/ep