X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wkrótce rusza XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

08.08.2020 09:45
Już 22 sierpnia rusza Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W tym roku koncerty, spektakle i spotkania autorskie również online ze względu na restrykcje związane z koronawirusem.
Audio
  • Warszawa Singera już od 22 sierpnia. Rozmowa Ewy Plisieckiej z Izabelą Teodorkiewicz [posłuchaj]
Warszawa Singera już od 22 sierpnia
Warszawa Singera już od 22 sierpnia Foto: materiały prasowe

Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser.

Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie w Teatrze Kwadrat. Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.

Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki w porywających współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Emila Młynarskiego i grupy Combo, w recitalu Moniki Chrząstowskiej, spektaklach kabaretowych aktorów Teatru Żydowskiego czy koncercie „Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych” lat w wykonaniu Retro Orchestra.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE – „Nasza muzyka filmowa i teatralna” z repertuarem z niedawno wydanej płyty „Rejwach”. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard), „Inland Empire” (reż. David Lynch), „Wszystko płynie” (reż. Edyta Turczanik) i „Kabaret Śmierci” (reż. Andrzej Celiński).

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec, a w specjalnym występie on-line usłyszymy też nowojorskiego kantora Yaakova Lemmera oraz  Nachmana Turgemana z Izraela. Nie zabraknie pieśni jidysz. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Pressburger Klezmer Band ze Słowacji. Tradycyjne pieśni żydowskie zostaną zaprezentowane podczas projektu „I skrzypce zaczęły grać”. Ponadczasowe szlagiery, m.in. „Rodzynki z migdałami”, „Rebeka”, „Mein jidisze Mame”, „Tak jak malował Pan Chagall” w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego.

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, znany polskiej publiczności z prestiżowych koncertów w Katowicach, Warszawie i Szczecinie. Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Na scenie znanego melomanom jazzu Klubu Pardon, To Tu stworzą niezwykły projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Zaszczytem dla nas jest występ prawdziwej gwiazdy, laureata nagrody Grammy, pianisty i kompozytora Włodka Pawlika.

Nie zabraknie muzyki klasycznej. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert „Królewska harfa”, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska-Guthman.

Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie Kayah – jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, osobowość telewizyjna, autorka tekstów i producentka muzyczna, która wystąpi wraz z zespołem Transoriental Orchestra.

Warszawa Singera to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle. W tym roku zobaczyć będzie można m. in. „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer, „Szabasową dziewczynę” Marcina Sławińskiego, „PeKiN” Agaty Biziuk czy „Balkon Goldy” Marty Miłoszewskiej.

Z wicedyrektor festiwalu Warszawa Singera Izabelą Teodorkiewicz rozmawia Ewa Plisiecka.