X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Kresy i Bezkresy". Nowa wystawa w Muzeum Niepodległości

12.06.2020 12:20
Na wystawę składają się Kolekcja Krzemieniecka, Kolekcja Leopolis oraz Kolekcja Sybiracka. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum.  Do ekspozycji włączone zostały również zbiory wileńskie – Vilniana.
Audio
  • „Kresy i Bezkresy” - wystawa w Muzeum Niepodległości [posłuchaj]
Plakieta upamiętniająca pobyt Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu
Plakieta upamiętniająca pobyt Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu Foto: zbiory Muzeum Niepodległości

"Kresy i Bezkresy" – to nowa wystawa w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na wystawie można zobaczyć dokumenty, zdjęcia i fotografie poświęcone m.in. miastu Lwów, w tym "Wesołej Lwowskiej Fali", zaprezentowano też ikonografię dotycząca życia kulturalnego i naukowego Lwowa. Sporo miejsca poświęcono Krzemieńcowi i jego słynnemu liceum – "Atenom Wołyńskim", a także pamiątkom pochodzącym z Wilna.

Część wystawy zatytułowana "Bezkresy" podzielona została na części. "Pamięci nie da się zgładzić" – tak zatytułowana została część poświęcona zbrodni ludobójstwa dokonanej na polskich jeńcach wojennych osadzonych w obozach specjalnych NKWD. Druga część – "Oczyszczanie zaplecza" – ma na celu przedstawienie deportacji polskiej ludności. Część trzecia – "Życie wbrew okolicznościom" – przedstawia trudną adaptację zesłanych i przepełnione tęsknotą życie codzienne.

- Wystawę "Kresy i Bezkresy" tworzą historycznie bezcenne przedmioty – mówi  Krzysztof Bąkała, kuratora wystawy i autora jej scenariusza w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

 

 

 

Nowe strony internetowe Instytutów Polskich, które inaugurują akcję "Discover Poland"

09.06.2020 13:01
- Uruchomione zostały nowe strony 25 Instytutów Polskich na całym świecie pod adresem "instytutpolski.pl". Instytuty inaugurują też akcję "Discover Poland", która ma zachęcać do poznania kultury i historii Polski - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Białoruś: kwiaty na grobach żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej

10.06.2020 13:30
Ambasada Polski na Białorusi rozpoczęła objazd miejsc pamięci z okresu wojny polsko-bolszewickiej. We wtorek zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów na cmentarzach w Dokszycach i Głębokiem, gdzie znajdują się groby polskich żołnierzy.

Historyczne manipulacje Kremla w sprawie zbrodni katyńskiej

11.06.2020 16:18
25 lat temu w Miednoje na terenie Rosji wmurowano akt erekcyjny pod budowę Polskiego Cmentarza Wojennego. W zbiorowych mogiłach pochowano tam szczątki 6300 polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD. Ćwierć wieku temu władze Rosji wspierały starania o ujawnienie stalinowskich zbrodni i upamiętnienie ofiar. Współcześnie, Kreml zniekształca historię, aby wymazać ze społecznej pamięci okropności okresu sowieckiego.