X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wspomnienie o Jerzym Pilchu, pisarzu, publicyście, dramaturgu i scenarzyście filmowym

04.06.2020 14:27
W Kielcach odbył się pogrzeb Jerzego Pilcha, wybitnego pisarza i publicysty. Laureat Nagrody Literackiej Nike, dramaturg i scenarzysta filmowy, zmarł 29 maja w Kielcach. Miał 67 lat.
Audio
  • W Kielcach odbył się pogrzeb Jerzego Pilcha, wybitnego pisarza i publicysty. Relacja Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Jerzy Pilch
Jerzy PilchPAP/Radek Pietruszka

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Kościele ewangelicko-augsburskim. Urna z prochami spoczęła w części ewangelickiej cmentarza komunalnego w Kielcach przy ul. Kwasa. Jerzy Pilch był autorem ponad 20 powieści, między innymi "Pod Mocnym Aniołem", "Marsz Polonia", "Miasto utrapienia" i "Spis cudzołożnic". W ostatnich latach wydał książki: "Wiele demonów", "Zuza albo czas oddalenia", "Portret młodej wenecjanki" i w 2019 "Żółte światło". Opublikował również kolejne tomy "Dziennika", pierwszy ukazał się w 2012 roku. W 2004 - na zamówienie Teatru Narodowego - napisał komedię "Narty Ojca Świętego". W większości książek Jerzego Pilcha fikcja literacka przeplata się ze sfabularyzowanym życiem pisarza, pojawiają się też wątki nawiązujące do okresu dzieciństwa spędzonego w ewangelickiej rodzinie w Wiśle.

Od lat 80-tych Jerzy Pilch publikował w "Tygodniku Powszechnym" felietony, które przyniosły mu opinię jednego z najwybitniejszych polskich twórców tej formy. Od 1999 roku współpracował z "Polityką", następnie "Dziennikiem" i "Przekrojem", by w 2012 roku powrócić do "Tygodnika Powszechnego". Pisarz mówił o sobie, że jest "prozaikiem piszącym felietony".

Stworzył również scenariusze do dwóch filmów z cyklu Święta polskie: "Żółtego szalika" oraz "Miłości w przejściu podziemnym". Jego sztuki były adaptowane dla potrzeb Teatru Telewizji - jak "Monolog z lisiej jamy" - czy "Narty Ojca Świętego". Dwie powieści zostały zekranizowane, "Spis cudzołożnic" wyreżyserował Jerzy Stuhr, a Wojciech Smarzowski - utwór "Pod Mocnym Aniołem".

Jerzy Pilch był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Nike, otrzymał ją w 2001 roku za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Był również laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu "Polityki".

Pisarz zmarł 29 maja, w swoim domu w Kielcach. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

IAR/PP