X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Litwa: Polacy z Dziewieniszek przeciw ośrodkowi dla migrantów

23.07.2021 14:00
Litewskie władze szukają miejsc, w których mogłyby powstać centra dla nielegalnych migrantów. Na jedno z nich wybrano miejscowość Dziewieniszki, która leży przy granicy litewsko-białoruskiej, a w której mieszkają przede wszystkim Polacy. Mieszkańcy nie zgadzają się z tą decyzją.
Audio
  • Z Beatą Pietkiewicz, poseł do litewskiego Sejmu, rozmawiał Kamil Zalewski [posłuchaj]
Litewska straż graniczna
Litewska straż granicznaIK/Reuters/Forum

Dziewieniszki to miejscowość licząca niespełna dwa tysiące mieszkańców. Otoczona jest z każdej strony granicą litewsko-białoruską.

Poseł do litewskiego Sejmu Beata Pietkiewicz, która została wybrana z tego okręgu, mówi Polskiemu Radiu, że władze centralne nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie umieszczenia w Dziewieniszkach nielegalnych migrantów. Dopiero niedawno władzom rejonowym udało się porozmawiać na ten temat z przedstawicielem ministerstwa spraw wewnętrznych.
"Zostały przedstawione nasze poglądy, ale nie zostały one uwzględnione" - wyjaśnia polityk. Mimo że decyzja zapadła to mieszkańcy i tak założyli Komitet Samoobrony. "Działamy na wszystkich szczeblach" - dodała Beata Pietkiewicz.

Dziewieniszczanie na początku tygodnia zorganizowali m.in. wiec przed siedzibą MSW w Wilnie. Ich sprzeciw budzi przede wszystkim fakt, że budynek, w którym ulokowani mają być migranci, znajduje się w centrum miejscowości. Tuż obok są gimnazja polskie i litewskie oraz przedszkole.

"Mieszkańcy czują niebezpieczeństwo" - przyznała poseł Pietkiewicz.

Wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavicius wyjaśnił, że Dziewieniszki zostały wybrane z powodu dobrej lokalizacji.

"Jest to teren zamknięty ze wszystkich stron, dzięki czemu możemy łatwiej kontrolować tam ruch" - powiedział dziennikarzom. Dodał, że docelowo ma zostać tam ulokowanych około 500 uchodźców.

Część mieszkańców miasteczka zebrała się wczoraj obok budynku, w którym mają zostać umieszczeni migranci. Mają ze sobą m.in. transparenty z hasłami po polsku i po litewsku, na których jest napisane m.in. "Bezpieczeństwo własnych obywateli rządu nie obchodzi" czy "Nie dla centrum dla uchodźców w Dziewieniszkach".

Ostatniej doby litewska straż graniczna zatrzymała kolejnych 92 nielegalnych migrantów. Od początku roku na Litwę z Białorusi próbowało się dostać ponad 2 tysiąc 400 osób.

Większość z nich to obywatele krajów Bliskiego Wschodu, przede wszystkim Iraku. Wilno uważa, że za procederem stoi reżim Łukaszenki i działania te nazywa wojną hybrydową.

Z Beatą Pietkiewicz, poseł do litewskiego Sejmu, rozmawiał Kamil Zalewski.