X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ambasador RP w Rosji: nie zapominając o tragicznej historii Polaków na Syberii, trzeba budować przyszłość

21.07.2021 09:39
Nie zapominając o tragicznej historii Polaków na Syberii, należy również myśleć o przyszłości i ją budować – powiedział ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski, który kończy w środę tygodniową wizytę na Syberii, w obwodzie irkuckim i republice Buriacji.
Audio
  • W stolicy Republiki Buriacji - Ułan Ude ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnej "Nadzieja". Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Wierszyna. Gościnne przyjęcie w polskiej wsi na Syberii i hołd pamięci pierwszych osadników.
Wierszyna. Gościnne przyjęcie w "polskiej wsi na Syberii" i hołd pamięci pierwszych osadników.Źródło: Twitter/PLinRussia @PLinRussia

- Ta podróż była zaplanowana jako jedna z pierwszych, dlatego że bardzo ważne jest dla mnie, by odwiedzić te miejsca, które są związane z historią, dramatem polskich zesłańców - powiedział ambasador. Jednak, jak podkreślił, są na Syberii również miejsca "pozytywne", bo "nazwiska (Jan) Czerski czy (Wiktor) Godlewski są wpisane również pozytywnie w historię Syberii". Podczas wizyty szef polskiej placówki w Moskwie odwiedził m.in. miejscowość Wierszyna, gdzie - jak przypomniał – "osiedlali się nasi rodacy, którzy dobrowolnie przybyli w te tereny".

Ambasador relacjonował w rozmowie z mediami, że odwiedził także miejsce zesłania Józefa Piłsudskiego w miejscowości Tunka. W trakcie podróży złożył kwiaty w miejscu pamięci w miejscowości Miszycha nad brzegiem Bajkału poświęconym polskim zesłańcom - uczestnikom powstania zabajkalskiego. Odwiedzał w Irkucku i Ułan Ude miejsca upamiętniające ofiary represji politycznych okresu stalinowskiego w ZSRR.

Za każdym razem – jak mówił – pojawia się pytanie, "dlaczego oni musieli ponieść śmierć?". - Wszyscy powinniśmy, za każdym razem, przyjeżdżając tutaj, iść tym szlakiem – szlakiem tych naszych dramatów ludzkich – pochylić głowę przed nimi i oddać im należny hołd - powiedział dyplomata.


Posłuchaj
00:53 11201662_1 (1).mp3 W Buriacji ambasador Polski w Rosji spotkał się z Polonią. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Ambasador Krajewski podkreślił, że jego celem było "pokonać ten cały szlak, oddać cześć ofiarom, spotkać się z tymi, którzy dzisiaj pielęgnują polską tradycję i myślą o przyszłości".

- Chciałbym, by nie zapominając o tych trudnych, tragicznych, okupionych krwią miejscach myśleć również o przyszłości. Powinniśmy pamiętać, że jesteśmy sąsiadami z Rosją. To są nasi sąsiedzi Słowianie, z którymi wiele nas łączyło, łączy, ale również - niestety - dzieli - powiedział.

- Na tym, co zostawiła nam historia, również ta tragiczna, należy budować przyszłość, która - ufam - będzie lepsza - podsumował ambasador.


PAP/IAR/dad