X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wielka Brytania: BBC o polskim klubie w Szkocji, któremu grozi utrata siedziby

17.05.2021 17:04
Historię istniejącego od 68 lat Polskiego Klubu w Kirkcaldy we wschodniej Szkocji, któremu grozi utrata siedziby, opisuje na swoim portalu stacja BBC.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneruskpp/shutterstock.com/cc

Budynek został zakupiony w 1953 r. ze środków zebranych przez Polaków, którzy pozostali po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. Formalny właściciel budynku, Fundacja Stowarzyszenie Kombatantów Polskich w Londynie, zamierza go sprzedać. Z tą decyzją nie zgadza się Polski Klub w Kirkcaldy, którego członkowie próbują zebrać 300 tys. funtów, co pozwoliłoby im na zakup budynku w ramach systemu dającego społecznościom prawo do pierwokupu nieruchomości, gdy są one wystawione na sprzedaż. W kampanię na rzecz uratowania klubu zaangażował się m.in. lokalny tygodnik "Fife Free Press".

Jak wskazuje BBC, klub do dziś stanowi swego rodzaju przedłużenie rodziny dla dzieci i wnuków byłych żołnierzy, a także dla nowego pokolenia polskich emigrantów. Cały czas organizowane są w nim wydarzenia, a tamtejsza kuchnia serwuje tradycyjne polskie potrawy.

BBC przywołuje postać jednego z założycieli klubu, Zygmunta Jaworskiego z 1. Dywizji Pancernej, który po wojnie, nie mogąc powrócić do Polski, osiedlił się w Szkocji, gdzie ożenił się po raz drugi i pracował najpierw jako górnik, a potem jako kierowca autobusu. Jego wnuczka Renata, która spotkała go po raz pierwszy dopiero w 1974 r., wspomina, że dziadek ją często tam zabierał. W Polskim Klubie poznała swojego późniejszego męża, tam odbyło się ich przyjęcie weselne, później współtworzyła tam polską szkołę, a dziś jest wiceprzewodniczącą klubu. "Wszyscy jesteśmy bardzo emocjonalnie związani z klubem i nie wyobrażamy sobie jego zamknięcia. Mój mąż i ja poświęcamy klubowi minimum 20 godzin tygodniowo, ponieważ jest to dla nas bardzo ważne miejsce" - mówi.

Innym przypomnianym założycielem jest pochodzący ze Śląska Franciszek Kopyto. W 1939 r., w wieku 17 lat, został on siłą wcielony do armii niemieckiej, ale później poddał się wojskom alianckim i ostatecznie trafił do hrabstwa Fife, którego największym miastem jest Kirkcaldy, i tam również ożenił się ze Szkotką. Do Polski w odwiedziny mógł przyjechać dopiero w 1973 r.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Wielka Brytania BBC Polonia

Cywile w Donbasie torturowani przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. Jest raport

17.05.2021 14:00
Wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców. Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, został opublikowany w poniedziałek. Z raportem, już wcześniej, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polka szefową unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją​

17.05.2021 13:53
Polka Martyna Bildziukiewicz została szefową unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją - East Stratcom Task Force. Specjalna grupa działa w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. 

Węgry: polska pianistka wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae

17.05.2021 14:07
Mieszkająca na Węgrzech polska pianistka Izabela Darska znalazła się wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanych w uznaniu zasług na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.