X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

ORPEG: z sukcesem przeprowadzono matury polskich uczniów przebywających za granicą

07.05.2021 13:44
Maturzyści uczący się w Liceum Ogólnokształcącym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą egzaminy maturalne mają już za sobą. 
Audio
  • Na rozmowę z Agnieszką Koterlą, wicedyrektor ORPEG oraz z tegorocznymi maturzystami zaprasza Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Maturzyści przed egzaminem
Maturzyści przed egzaminemPAP/Marcin Bielecki

Uczniowie, którzy z różnych powodów przebywają w ciągu roku poza granicami Polski, dzięki ORPEG uczą się w systemie kształcenia na odległość i w ramach polskiego systemu oświaty mogą zdawać maturę.

Do tegorocznych egzaminów maturalnych w Liceum Ogólnokształcącym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przystąpiło 53 abiturientów: 35 osób w kraju pobytu oraz 18 osób na terenie Polski. Wśród nich byli Martyna Czemny  mieszkające na stałe we Włoszech, Wojciech Danielak z Holandii czy Eunika Popczyk, która do polskiej matury przystąpiła w Tajlandii.

W Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą działają dwie szkoły – podstawowa i liceum ogólnokształcące - tłumaczy wicedyrektor ds. kształcenia na odległość ORPEG Agnieszka Koterla. Tegoroczni maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych.

Na rozmowę z Agnieszką Koterlą, wicedyrektor ORPEG oraz z tegorocznymi maturzystami zaprasza Ewa Plisiecka.

W Białymstoku powstaje Muzeum Pamięci Sybiru

06.05.2021 12:29
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jest jedną z ponad stu inwestycji wspieranych i dotowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach projektu "Sieć nowoczesnych muzeów". Na budowę siedziby muzeum i przygotowanie wystawy stałej MKDNiS przekazało ponad 16 mln zł - przypomniał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Edukacja w czasie pandemii. „Ikonka na ekranie komputera zamiast ucznia”

06.05.2021 19:49
Pandemia komplikuje wszystko, także powroty z emigracji. A kiedy rodzina wraca z dziećmi w wieku szkolnym, dodatkowo musi poradzić sobie z wyzwaniami edukacji w systemie zdalnym lub hybrydowym.

Premiera albumu Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel"

07.05.2021 13:41
7 maja premierę ma album Polskiego Radia "Sercem Polak, a talentem świata obywatel". To wyjątkowe wydawnictwo, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji, i ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.

Niezwykła historia i dokonania Krzysztofa Arciszewskiego. Międzynarodowy projekt badawczy

07.05.2021 16:06
Krzysztof Arciszewski, to Polak wielce zasłużony dla Brazylii, dlatego niezwykle ucieszyła mnie zgłoszona w ubiegłym roku inicjatywa brazylijskich naukowców, którzy chcą przypomnieć dokonania tego podróżnika, generała i holenderskiego wicegubernatora Brazylii sprzed prawie czterystu lat - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie.