X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mija sześć tygodni od aresztowania liderów Związku Polaków na Białorusi

05.05.2021 16:39
Andrzej Pisalnik, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, wzywa, by nie zapominać o liderach Związku Polaków na Białorusi, uwięzionych przez reżim Łukaszenki, którzy od wielu tygodni przebywają w areszcie. Jak twierdzi metody prowadzenia śledztwa stosowane przez białoruskich śledczych, mało się różnią od tych, jakie stosowano w czasach sowieckich.
Audio
  • Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi o represjach skierowanych wobec polskiej mniejszości [POSŁUCHAJ]
Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik PAP/Rafał Guz

Mija sześć tygodni od zatrzymania i przewiezienia do aresztu w Mińsku liderów polskiej mniejszości na Białorusi. Aresztowana została Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi i troje członków Zarządu Głównego organizacji Maria Tiszkowska, Irena Biernacka i Andrzej Poczobut.

Polskich działaczy oskarżono o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Jest to związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

W minionych tygodniach wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówił, że sytuacja na Białorusi jest bardzo dynamiczna. Dodał, że od sierpnia można zaobserwować "intensyfikację działań białoruskich władz, które ograniczają wszelkiego rodzaju wolności w kraju w związku z protestami po sfałszowanych - w przekonaniu wspólnoty międzynarodowej - wyborach". W gronie poddawanych represjom grup, wiceminister wymienił między innymi Związek Polaków na Białorusi. Przypomniał też, że pięciu Polaków - w tym działacze Związku Andżelika Borys i Andrzej Poczobut - wciąż znajduje się w areszcie.

Andrzej Pisalnik, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, wzywa, by nie zapominać o liderach Związku Polaków na Białorusi, uwięzionych przez reżim Łukaszenki, którzy od wielu tygodni przebywają w areszcie. Jak twierdzi metody prowadzenia śledztwa stosowane przez białoruskich śledczych, mało się różnią od tych, jakie stosowano w czasach sowieckich.

Andrzej Pisalnik i jego żona Iness Todryk-Pisalnik byli 14 kwietnia przez cały dzień przesłuchiwani. Dziennikarz relacjonuje, że śledczy wyraźnie dawali do zrozumienia, że to nie będzie ostatnie spotkanie i mogą że świadków stać się podejrzanymi.

Andrzej Pisalnik potwierdza, że po opuszczeniu Komitetu Śledczego w Mińsku rodzina postanowiła opuścić Białoruś, by nie zostać kolejnymi zakładnikami reżimu Łukaszenki.

Z Andrzejem Pisalnikiem, sekretarzem Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, rozmawiał Przemysław Pawełek.