X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Niezwykła więź łącząca Polskę i Szwajcarię. Trzeciomajowe uroczystości na Zamku Raperswilskim

04.05.2021 13:22
230 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja świętowano w Szwajcarii w szczególny sposób, nawiązujący do ponad 150-letniej tradycji obecności polskiego ducha wolności nad Jeziorem Zuryskim.
Ambasador RP w Szwajcarii, Iwona Kozłowska, podczas uroczystości z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja
Ambasador RP w Szwajcarii, Iwona Kozłowska, podczas uroczystości z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 MajaTwitter.com/PLinSwitzerland

Tak jak Polacy i szwajcarscy przyjaciele Polski wielokrotnie czynili w XIX stuleciu (m.in. z okazji 100-lecia Konstytucji Trzeciego Maja), ambasador Iwona Kozłowska wyruszyła w towarzystwie konsulów honorowych RP w rejs z Zurychu do Rapperswilu, gdzie przed Kolumną Barską i w historycznych salach Muzeum Polskiego na Zamku Raperswilskim odbyła się trzeciomajowa uroczystość.

„Wolność i niepodległość - te fundamentalne wartości ucieleśnione w Konstytucji 3 Maja połączyły Polaków i Szwajcarów. Do dziś stanowią podstawę naszej wspólnoty wartości” – powiedziała podczas uroczystości ambasador Iwona Kozłowska, podkreślając, że to właśnie w Rapperswilu „Polacy i ich szwajcarscy przyjaciele znaleźli drogi przyjaźni, porozumienia i solidarności”.

Tak jak dawniej, przybywającemu do Rapperswilu statkowi przystrojonemu biało-czerwoną flagą zgotowano serdeczne powitanie. Tym razem witali go uczniowie zuryskich szkół polskich, a więc najmłodsi przedstawiciele szwajcarskiej Polonii, pokazując, że najpiękniejsze polskie tradycje patriotyczne pozostają trwałe, mimo upływu czasu, mimo zmian zachodzących w świecie.

O tym, że Szwajcaria pozostaje krajem o ogromnym „kapitale polonijnym” przekonaliśmy się 2 maja, podczas spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Na zaproszenie ambasador Iwony Kozłowskiej w jej Rezydencji pojawili się (w większości wirtualnie) Polacy z całej Szwajcarii (przedstawiciele 13 kantonów), aby opowiedzieć o swojej niezwykłej i inspirującej działalności obejmującej wiele dziedzin: muzykę, literaturę, fotografię, modę, przedsiębiorczość, turystykę czy badania historyczne.

Niezwykła więź łącząca Polskę i Szwajcarię, której kluczowym elementem jest niezwykła szwajcarska Polonia, pozostaje zatem silna, również w XXI wieku.

Zapisem wyjątkowych obchodów 230-lecia Konstytucji Trzeciego Maja w Szwajcarii jest reportaż filmowy dostępny na kanale Ambasady RP na platformie YouTube.


Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii