X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Parlament Europejski wspiera Związek Polaków na Białorusi

29.04.2021 18:43
Parlament Europejski potępił destabilizujące i agresywne działania Rosji. Wezwał do nałożenia sankcji, zaapelował o zablokowanie budowy Nord Stream 2 i wsparł Związek Polaków na Białorusi. Europosłowie przyjęli rezolucję w tej sprawie. Za było 569 deputowanych, przeciwko 67, wstrzymało się 46.
Audio
  • Parlament Europejski apeluje o sankcje wobec Rosji, blokadę Nord Stream 2 i wspiera Związek Polaków na Białorusi. O szczegółach - Beata Płomecka (IAR)
  • Parlament Europejski wspiera Związek Polaków na Białorusi [POSŁUCHAJ]
Europarlament, zdj. ilustracyjne
Europarlament, zdj. ilustracyjnePAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Deputowani potępili koncentrację rosyjskich wojsk na Ukrainie i zażądali natychmiastowego ich wycofania. Udział rosyjskich agentów GRU w ataku na skład amunicji w Czechach w 2014 roku nazwali pogwałceniem czeskiej suwerenności, niedopuszczalnym aktem wrogości. "Parlament Europejski zdecydowanie potępia działania mające na celu destabilizację i zastraszanie państw członkowskich Unii" - brzmi fragment rezolucji.

Europosłowie potępili również ataki kremlowskich władz na społeczeństwo obywatelskie i zażądali zwolnienia Aleksieja Nawalnego z kolonii karnej. W rezolucji jest również potępienie poparcia Kremla dla niedemokratycznych reżimów opresyjnych na całym świecie takich jak Iran, Korea Północna, Wenezuela, Syria i Białoruś. Europosłowie napisali o zaniepokojeniu rosnącą liczbą aresztowań, uprowadzeń i deportacji Białorusinów mieszkających w Rosji, którzy otwarcie wspierali pokojowe protesty na Białorusi. "Parlament Europejski jest szczególnie zaniepokojony kampanią wspieraną przez Rosję a wymierzoną w organizacje mniejszości Unii, w tym największą Związek Polaków na Białorusi" - czytamy w rezolucji.

Odpowiedź UE na działania Rosji

Deputowani napisali też jaka powinna być odpowiedź Unii Europejskiej na destabilizujące działania Rosji. Podkreślili, że Wspólnota powinna zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich dostaw energii i zaapelowali do krajów członkowskich oraz europejskich instytucji o zatrzymanie budowy Nord Stream 2. W rezolucji jest też apel o nałożenie sankcji na rosyjskich oligarchów finansujących władze i zamrożenie ich majątków w Europie. "Państwa członkowskie nie powinny już być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego kapitału oraz inwestycji niewiadomego pochodzenia" - brzmi fragment rezolucji.

Europosłowie wezwali Komisję i unijne rządy do ograniczenia strategicznych inwestycji Kremla w Unii podejmowanych - jak podkreślili - w celu prowadzenia działalności wywrotowej, podważania procesów i instytucji demokratycznych oraz rozprzestrzeniania korupcji.

Europosłowie wezwali także do skoordynowanego wyrzucania rosyjskich dyplomatów z unijnych państw w geście solidarności z Czechami.
W dokumencie jest również groźba najcięższych sankcji gospodarczych. Europosłowie napisali że jeśli dojdzie do kolejnej inwazji na Ukrainę cena naruszenie międzynarodowego prawa powinna być wysoka. Parlament Europejski domaga się, by wtedy wstrzymany został import ropy i gazu z Rosji do Unii i by Rosja została wyłączona z globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Ta ostatnia propozycja w żargonie sankcyjnym nazywana jest bronią atomową. 


IAR/dad

Początek sezonu piłkarskiego Pogoni Lwów

29.04.2021 09:36
Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów sportowych okresu międzywojennego i wielokrotny mistrz Polski - Pogoń Lwów - rozpoczął kolejny sezon piłkarski Premier Ligi Obwodu Lwowskiego (IV liga). Jest to jeden z najwyższych poziomów rozgrywkowych, w którym gra polski klub poza granicami kraju.

76 lat temu amerykańskie wojska wyzwoliły KL Dachau

29.04.2021 12:27
29 kwietnia 1945 roku żołnierze z 7. Armii generała George'a Pattona  wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau w pobliżu Monachium.