X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Paryżu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

07.03.2021 15:35
W Paryżu upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. W kaplicy Bożego Miłosierdzia została odprawiona msza święta. Odbył się też koncert. Odczytano teksty napisane przez polskich żołnierzy, którzy w czasach komunizmu walczyli o wolną ojczyznę.
Audio
  • W Paryżu uczczono pamięć żołnierzy wyklętych. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
Żołnierze wyklęci - zdjęcie  ilustracyjne
Żołnierze wyklęci - zdjęcie ilustracyjneNAC

Uroczystości w kaplicy Miłosierdzia Bożego w Paryżu rozpoczęto modlitwą różańcową i koncertem polonijnego chóru "Totus Tuus". Odczytano też rozważania napisane przez podporucznika Alicję Perz-Szletyńską skazaną w czasach PRL-u na 12 lat więzienia za działalność niepodległościową. - Była wielką patriotką. Te rozważania są bardzo głębokie, przepełnione wielkim bólem, ale - jak na osobę wierzącą - oczywiście jest nadzieja na wolność. Ci ludzie właśnie tym żyli i to nam przekazali - zauważyła dyrygentka chóru "Totus Tuus" Urszula Szoja-Cuvellier.

W polskiej kaplicy odprawiono też mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych. - To modlitwa za spokój ich dusz i podzięka za to co dla kraju zrobili - w imieniu paryskiej Polonii - mówił prezes Klubu Gazety Polskiej w Paryżu Andrzej Woda. W polskiej świątyni wywieszono również zdjęcia żołnierzy wyklętych i przypomniano o ich bohaterskich losach.

W uroczystościach wzięli udział między innymi ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski i konsul w Paryżu Andrzej Szydło.

IAR/dad

Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności"

07.03.2021 10:57
Będzie angielska wersja "Alfabetu Solidarności" - książki wydanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności pod redakcją Krzysztofa Nowaka. -  Jest to kompendium wiedzy o fenomenie tego legendarnego związku - mówi Krzysztof Nowak. Zwraca uwagę, że wydany pod koniec grudnia ubiegłego roku "Alfabet Solidarności" powstał z myślą o młodych czytelnikach. Może być dla nich pierwszym przewodnikiem po historii Solidarności, napisanym w swobodnej formie.

77 lat temu Niemcy odkryli bunkier "Krysia" na warszawskiej Ochocie

07.03.2021 13:41
7 marca 1944 r. Niemcy odkryli na warszawskiej Ochocie bunkier "Krysia", w którym rodzina Wolskich przez dwa lata ukrywała Żydów - m.in. historyka Emanuela Ringelbluma. Aresztowani - wraz z Mieczysławem Wolskim i Januszem Wysockim - zostali zamordowani kilka dni później w ruinach getta.