X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Rossie zapalono znicze na grobach powstańców styczniowych

23.01.2021 15:55
Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą w sobotę uczcili pamięć powstańców styczniowych, zapalając znicze na ich grobach na wileńskim cmentarzu na Rossie.
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na Rossie
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu na RossieShuterstock/Quisquilia

Na Rossie spoczywa około 40 powstańców styczniowych. Zapalanie zniczy na ich grobach w rocznicę powstania styczniowego jest wileńską tradycją - powiedział Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą.

Ponad 20 uczestników powstania styczniowego, spoczywających na wileńskiej nekropolii, przeżyło zryw i zmarło śmiercią naturalną. 20 powstańców, w tym dwaj przywódcy zrywu - Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski, w 2019 roku zostało pochowanych w centralnej kaplicy na Starej Rossie. Zostali oni straceni na wileńskim Placu Łukiskim i pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i mieszkańcami miasta. Szczątki powstańców zostały odnalezione w 2017 na wileńskiej Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina podczas prowadzonych tam prac archeologicznych.


Posłuchaj
00:42 10865066_1.mp3 Z okazji 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego wileńscy Polacy symbolicznie uczcili pamięć uczestników zrywu, którzy spoczywają na wileńskim cmentarzu na Rossie. Przygotował Kamil Zalewski

 

Od lat w zapalaniu zniczy na Rossie w rocznicę powstania uczestniczyli wszyscy chętni, a akcja przekształcała się w lekcję historii. "W tym roku z powodu pandemii zapalamy nasze światełka pamięci w skromnym czteroosobowym gronie" - mówił Żybort.

Staraniem Komitetu w ciągu ostatnich lat odnowionych zostało wiele grobów powstańczych. Prace będę kontynuowane również w tym roku. W planach jest odnowienie m.in. grobów powstańców styczniowych Katarzyny Lachowicz i Konstansa Micuna.

Trasa szlakiem grobów powstańców

Społeczne Komitet Opieki nad Starą Rossą zapowiada, że wkrótce przygotuje też trasę szlakiem grobów powstańców styczniowych, którą można będzie pobrać jako aplikację na telefon. - Już mamy opracowane dwie takie trasy na Rossie, tzw. ogólną i szlakiem spoczywających tu znanych lekarzy. Zawdzięczając temu można samodzielnie, bez przewodnika zwiedzać Rossę - wyjaśnił Żybort.

W planach Komitetu jest też zadbanie o groby powstańców styczniowych również na innej wileńskiej zabytkowej nekropolii - na Cmentarzu Bernardyńskim. Żybort wskazuje, że o ile na Rossie groby są zadbane, to na Cmentarzu Bernardyńskim nie wszystkie miejsca pochówku powstańców są nawet zidentyfikowane.

W piątek w 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wieniec w centralnej kaplicy na Rossie, gdzie spoczywają powstańcy, złożył kierownik wydziału konsularnego ambasady RP na Litwie Marcin Zieniewicz.

Litwa rocznicę wybuchu powstania styczniowego obchodzi 1 lutego i upamiętnia datę początku zrywu na tych ziemiach. Powstanie styczniowe na Litwie nosi nazwę powstania 1863 roku

PAP/IAR/dad