X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wysoki poziom filmów na Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA

17.11.2020 11:00
Tegoroczna edycja z powodu pandemii koronawirusa odbyła się online, nie zmniejszyło to jednak zainteresowania wiernej festiwalowej widowni.
Audio
  • Festiwal Filmów Emigracyjnych EMiGRA. Rozmowa z dyrektor Agatą Lewandowski [posłuchaj]
Tegoroczna EMiGRA - wyjątkowo online
Tegoroczna EMiGRA - wyjątkowo onlineFoto: materiały prasowe

VIII edycja festiwalu filmów emigracyjnych w Warszawie odbyła się w dniach 6-8 listopada. - Poziom filmów jest wysoki – podsumowała tegoroczny festiwalowy konkurs przewodnicząca jury dr Małgorzata Przedpełska – Bieniek.

Na tegoroczny konkurs festiwalu EMiGRA wpłynęły 62 filmy z całego świata, wiele z nich było z Ameryki Południowej – z Paragwaju, Boliwii, Brazylii i Argentyny, dotarł także jeden film od Polaków mieszkających w Japonii. Wśród nagrodzonych obrazów znajdują się m.in. Jazda obowiązkowa w reżyserii Ewy Kochańskiej, Przemyśl, złamane marzenia w reżyserii Tomasza Magierskiego i film Wojciecha Kusia Spowiedź emigranta.

- Od kilku lat otrzymujemy coraz więcej filmów od młodych polskich filmowców z Wielkiej Brytanii, z czego wyraźnie widać, że powstaje tam silne polskie środowisko filmowe. Od poprzedniej edycji nastąpiła zmiana generacyjna napływających prac – mówi pomysłodawczyni i dyrektor EMiGR-y Agata Lewandowski. - Festiwal EMiGRA rusza teraz w świat – najbliższa edycja zagraniczna festiwalu już 21 listopada we Lwowie, później Chicago, Berlin, Londyn i Wilno – dodaje Agata Lewandowski. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

Nagrody i wyróżnienia 8 Festiwalu Filmowego EMiGRA 2020

Chudzielec – reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2020 – Złota EMiGRA za reportaż o pasji i wierze w moc ludzką nakręcony w niezwykle trudnych warunkach z charyzmatycznym bohaterem w roli głównej.

Przedpokój do raju – reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar, Boliwia/Polska 2015 – Złota EMiGRA za wysublimowany barkowy dźwięk Boliwii uratowany przed zapomnieniem przez Polaka.

Spowiedź emigranta – reż. Wojciech Kuś, Polska 2020 – Złota EMiGRA za oryginalne połączenie monodramu Spowiedź emigranta ze spontaniczną i emocjonalną relacją rozmów Czesława Mozila z Polakami spotkanymi w czasie trasy koncertowej w Wielkiej Brytanii.

Jazda obowiązkowa – reż. Ewa Kochańska, Polska 2018 – Srebrna EMiGRA za niewidoczne wejście z kamerą w życie rodziny Polniuków z Ukrainy.

Blanco – reż. Sol Janik, Argentyna 2020 – Srebrna EMiGRA za intuicyjną bliskość prowadzenia kamery portretującej bohatera filmu

2020 Dziennik Izolacji – reż. Mariusz Wirski, Wielka Brytania/Polska 2020 -  Srebrna EMiGRA – za wrażliwość języka filmowego w szczególnych czasach pandemii.

Przemyśl, złamane marzenia – reż. Tomasz Magierski, Polska 2019 – Miedziana EMiGRA za wielowymiarowość opowieści o dramatycznych losach Reni Spiegel.

Miedzina EMiGRA dla Agnieszki Karaś i Kaia von Westermanna – pary polsko-niemieckich filmowców za cykl filmów dokumentalnych łamiący polsko-niemieckie stereotypy – Zaduszki, Der Pole, der auch Deutscher war (Polak, który był tez Niemcem) i 44 Jahre Knast (44 lata więzienia).

(nie)Wakacyjne podróże – reż. Monika Kuczyniecka, Polska 2017 – pierwsza dziecięca EMIGRA dla Moniki Kuczynieckiej i uczniów szkoły w Mroczy za wrażliwość animacji pokazującej emigrację z punktu widzenia dziecka.

NAGRODA SPECJALNA 8 EMiGRY – dla Cezarego Ciszewskiego – polskiego dziennikarza dokumentującego od kilkudziesięciu lat życie Polaków na emigracji, tym razem za cykl reportaży – Powroty.