X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Jesteśmy pełni nadziei, że Muzeum Polskie w Rapperswilu pozostanie". Za nami jubileusz 150-lecia placówki

02.11.2020 13:50
Muzeum Polskie w Szwajcarii jest jednym z najstarszych poza granicami Polski - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i dodaje, że polscy dyplomaci prowadzą rozmowy, aby jego zbiory zachować w Rapperswilu.
Audio
  • Minister Szymon Szynkowski vel Sęk o jubileuszu 150-lecia Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk , sekretarz stanu w MSZ, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Szymon Szynkowski vel Sęk , sekretarz stanu w MSZ, w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Polskie Radio

150 lat temu w Muzeum Polskim znalazły się dzieła polskiej kultury i sztuki, w tym największa polska biblioteka na emigracji, licząca ponad 100 tysięcy woluminów. Miejsce to szybko stało się centrum polskiego życia naukowego, społecznego i politycznego na emigracji. Z muzeum byli związani między innymi: Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus i Maria Konopnicka.

Założyciel rapperswilskiego muzeum - hrabia Władysław Plater - przyjechał do Szwajcarii wraz z blisko 2 tysiącami polskich emigrantów po klęsce Powstania Styczniowego w 1864 roku. Inicjatorem muzeum był Agaton Giller, pisarz i działacz niepodległościowy. Hrabia Plater podźwignął z ruin zamek w Rapperswilu, malowniczo położony nad Jeziorem Zuryskim. Nowo założoną placówką zarządzali też: Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Buszczyński i Henryk Bukowski. W 1896 roku do Rapperswilu przywieziono serce Tadeusza Kościuszki, a zamek się celem pielgrzymek Polaków z całego świata.

150 lat temu, podczas bankietu uświetniającego otwarcie Muzeum w zuryskim hotelu „Pod Łabędziami” jego założyciel hrabia Władysław Plater deklarował: torujemy drogę do wolności i niepodległości przez oświatę i uszanowanie praw człowieka, a obudziwszy w milionach ludzi uczucie godności i miłości ojczyzny, znajdziemy gotową armię do pokonania wroga.

Działania osób związanych z Muzeum w Rapperswilu w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu polskiej dyplomacji i do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zgodnie z testamentem hrabiego Platera po odrodzeniu niepodległej Polski muzeum zostało zlikwidowane, a zbiory przewieziono do kraju.

W czasie II wojny światowej, podczas oblężenia Warszawy i później w Powstaniu Warszawskim, większość cennych eksponatów została bezpowrotnie zniszczona. W 1975 roku muzeum ponownie otwarto, dzięki staraniom emigrantów z okresu PRL, którzy założyli polsko-szwajcarskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Choć Muzeum na Zamku w Rapperswilu działa już 150 lat, to decyzją lokalnych władz będzie musiało opuścić to miejsce do końca 2021 roku. Jak na razie nie ma jeszcze nowej lokalizacji.

- Wydawało się, że sprawa jest już nie do uratowania, ale mamy w tej chwili w Szwajcarii nową Panią Ambasador, Iwonę Kozłowską, która dostała zadanie aby wejść bardzo intensywnie w negocjacje, w rozmowy z władzami miasta Rapperswil-Jona. Przyjęliśmy tu pewną strategię postępowania. Jesteśmy pełni nadziei, że Muzeum Polskie w Rapperswilu pozostanie - mówi wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy. - To jest nasze wielkie dziedzictwo narodowe. Musimy dbać o tę spuściznę - dodaje.

Z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, rozmawiała Halina Ostas.