X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć. Polscy dyplomaci prowadzą rozmowy

25.10.2020 11:20
Dyrektor placówki Anna Buchman wyjaśnia, że 2021 rok, będzie ostatnim, w którym Muzeum będzie w miało siedzibę w zamku. W 2022 roku będzie go musiało opuścić. Dialog w tej sprawie prowadzi polska dyplomacja.
Audio
  • Anna Buchmann przypomina, że Muzeum w Rapperswilu jest nierozerwalnie związane z historią naszego kraju [posłuchaj]
Zamek w Rapperswillu, w którym mieści się Muzeum Polskie
Zamek w Rapperswillu, w którym mieści się Muzeum PolskieShutterstock

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii może przestać istnieć - mówi dyrektorka placówki Anna Buchmann. 23 października minęło 150 lat o powstania Muzeum Narodowego Polskiego, stworzonego z inicjatywy polskich patriotów - Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich. Przez cały ten czas Muzeum mieściło się na zamku w Rapperswilu.

Anna Buchman wyjaśnia, że 2021 rok, będzie ostatnim, w którym Muzeum będzie w miało siedzibę w zamku. W 2022 roku muzeum kończy działalność na zamku i będzie go musiało opuścić. Jest to dla nas decyzja niezrozumiała i napawa nas dużą goryczą, dlatego że twórcami muzeum byli nie tylko Polacy, ale również i Szwajcarzy" - wyjaśniła. Jak na razie nie ma jeszcze nowej lokalizacji. Rozmowy z przedstawicielem miasta na temat przyszłości muzeum odbyła nowa ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska, której bardzo zależy na zachowaniu instytucji w jej obecnym miejscu. Zapewniła o tym w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Anna Buchmann podkreśliła, że mimo długotrwałych rozmów nie udało się dojść do porozumienia z lokalnymi władzami. Rozmowy z gminą trwały osiem lat. "Niestety musieliśmy stwierdzić zupełny brak wrażliwości i pamięci historycznej panujący wśród obecnych władz gminy i w tym znaczeniu musimy akceptować obecną decyzję" - wyjaśniła.

Anna Buchmann przypomina, że Muzeum w Rapperswilu jest nierozerwalnie związane z historią naszego kraju. Muzeum i ludzie wokół niego zgromadzeni znacznie przyczynili się do działania na arenie międzynarodowej na rzecz powstania niepodległej II Rzeczypospolitej w 1918 roku. Po II wojnie światowej działali na rzecz przekazywania prawdy o wydarzeniach II wojny światowej oraz na rzecz odzyskania pełnej suwerenności przez Polskę. 

Zbiory Muzeum Polskiego w Rapperswilu - to około 8 tysięcy dzieł sztuki, kilkadziesiąt tysięcy książek i kilka tysięcy dokumentów stanowiących spuściznę po polskiej emigracji.

IAR/ks