X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kierunek: Polska. Codzienność dzieci wracających do Polski

28.05.2020 11:45
"Dzieci, które urodziły i wychowały się na obczyźnie, całe życie osobiste muszą zostawić za sobą. I nie ma znaczenia ile mają lat. Nie można mówić, że to tylko dzieci. To równie trudne, jak dla dorosłych. I tu zaczynają się pytania o nowe życie w Polsce”- mówią  Iwona i Krzysztof Wiśniewscy.
Audio
  • Kierunek: Polska. Codzienność dzieci wracających do Polski [posłuchaj]
Iwona i Krzysztof Wiśniewscy, polskie małżeństwo wraz z czworgiem dzieci wróciło do kraju z Irlandii po 13-tu latach emigracji.
Iwona i Krzysztof Wiśniewscy, polskie małżeństwo wraz z czworgiem dzieci wróciło do kraju z Irlandii po 13-tu latach emigracji.Archiwum Rodziny Wiśniewskich

Jakie pytania zadają dzieci urodzone na emigracji, kiedy rodzice mówią im o planach powrotu do Polski? „Na początku była radość. Ucieszyły się, że będą blisko rodziny. Nieco później przyszła refleksja, że wyjeżdżając trzeba będzie zostawić irlandzkich przyjaciół, znane i lubiane miejsca. Dzieci, które urodziły i wychowały się na obczyźnie, całe życie osobiste muszą zostawić za sobą. I nie ma znaczenia ile mają lat. Nie można mówić, że to tylko dzieci. To równie trudne, jak dla dorosłych. I tu zaczynają się pytania o nowe życie w Polsce” – mówi Krzysztof Wiśniewski. Rodzina Wiśniewskich z czworgiem dzieci wróciła po 13. latach z Irlandii.

„Pytania pojawiają się również po powrocie do kraju. Codzienność w nowym miejscu to nie wakacje u dziadków. Ważne, żeby dzieci i ich potrzeby, także emocje, traktować poważnie” – tłumaczy Iwona Wiśniewska. Nasza siedmioletnia córka zostawiła w Irlandii narzeczonego, czasem z tęsknoty siada i płacze, i wtedy trzeba zostawić wszystko i z nią usiąść. Nie bagatelizować, nie lekceważyć potrzeb dzieci. Zrozumieć, wysłuchać, być obecnym” – podkreśla.

Na rozmowę o rodzinnym powrocie do Polski, w audycji „Kierunek: Polska”, zaprasza Małgorzata Frydrych.