X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Karta Polaka po raz pierwszy trafiła do mieszkańców Ameryki Łacińskiej

12.02.2020 16:06
Pierwsi przedstawiciele Polonii w Ameryce Łacińskiej otrzymali Karty Polaka. Podczas uroczystości w Domu Polonii w Warszawie odebrali je: Gabriel Kotecki i Lourival de Araujo Filho. – Karta Polaka, która z sukcesem już zafunkcjonowała, ale jej działanie zostało rozszerzone, powinna służyć Polakom na całym świecie – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Audio
  • Karty Polaka dla Ameryki Łacińskiej. Relacja Haliny Ostas z uroczystości w Domu Polonii [posłuchaj]
Uroczystość wręczenia Kart Polaka w Domu Polonii w Warszawie
Uroczystość wręczenia Kart Polaka w Domu Polonii w WarszawieFoto: Joanna Grabek SWP

-Polska na was czeka, Polska jest na was otwarta. Zapraszamy was do Polski, jesteście Polakami - mówił pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości wręczenia pierwszej Karty Polaka mieszkańcom Ameryki Łacińskiej.

W uroczystości wziął udział także m.in. wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Zgodnie z danym MSZ Polonia w Ameryce Łacińskiej to ponad 2,5 miliona osób.


Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości w Domu Polonii. Foto: Joanna Grabek SWP Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości w Domu Polonii. Foto: Joanna Grabek SWP

"Wspieramy Polonię mieszkającą w Ameryce Łacińskiej na wiele sposobów. To jest wsparcie z jednej strony za pośrednictwem placówek dyplomatyczno-konsularnych, to jest też wsparcie przez organizacje pozarządowe, wsparcie, które niesie Wspólnota Polska, to jest wiele przedsięwzięć kulturalnych, wiele projektów edukacyjnych otrzymujących dofinansowanie ze strony MSZ, organizowanie kursów języka polskiego, prowadzenie zespołów folklorystycznych" - mówił wiceminister spraw zagranicznych podczas uroczystości, która odbyła się w warszawskim Domu Polonii.

Jak dodał, "wzbudzenie polskości tymi projektami, tym wsparciem, wzbudziło oczekiwanie na to, by Karta Polaka była dostępna dla Polonii w krajach Ameryki Południowej". Według Szynkowskiego vel Sęka to szef KRPM Michał Dworczyk najszybciej dostrzegł to zainteresowanie Kartą Polaka w krajach, w których nie była ona dostępna. "Wyszedł on naprzeciw temu zainteresowaniu, był jednym z współpatronów tej inicjatywy, aby dzięki nowelizacji otworzyć możliwość wydawania Kart Polaka osobom odwołującym się do polskości w wielu krajach świata" - powiedział wiceszef MSZ o Michale Dworczyku.


Uroczystość wręczenia Kart Polaka w Domu Polonii w Warszawie Uroczystość wręczenia Kart Polaka w Domu Polonii w Warszawie.  Foto: Joanna Grabek SWP

Jan Dziedziczak podkreślił, że uroczystość ma "charakter historyczny". "Polska otwiera się także w wymiarze legislacyjnym na dwa miliony Polaków z Brazylii. Dziękujemy - jako państwo polskie - za to, co przez te ponad sto lat nasi rodacy w Brazylii robili. Przechowaliście polskość, a to nie jest takie oczywiste w wielu krajach" - powiedział pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Zaznaczył, że Karta Polaka ułatwia osiedlenie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. "Pamiętajcie proszę i przekażcie tę wiadomość: Polska na was czeka, Polska jest na was otwarta. Zapraszamy was do Polski. Jesteście Polakami, jesteście potomkami tych, którzy z Polski wyjechali i macie prawo do naszego kraju przyjechać, to również wam daje Karta Polaka, dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego" - powiedział Jan Dziedziczak.


W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która rozszerzyła jej działania na wszystkie kraje świata. Ustawa weszła w życie 14 lipca 2019 r. Od tego dnia Karta Polaka może być przyznana każdej osobie nieposiadającej polskiego obywatelstwa lub zezwolenia na pobyt stały na terytorium Polski, która spełni określone warunki.

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Posiadacze Karty Polaka, którzy przyjadą do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji - m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.


Uroczystość wręczenia Kart Polaka w Domu Polonii w Warszawie. Foto: Joanna Grabek SWP Uroczystość wręczenia Kart Polaka w Domu Polonii w Warszawie. Foto: Joanna Grabek SWP

Do czasu ubiegłorocznej nowelizacji Karta Polaka przyznawana była osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy rozszerzyła działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata.

W trakcie wtorkowej uroczystości w Domu Polonii zaprezentowano wystawę „Jejou”. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Polskie w Oberá oraz wspólnotę Guaraní Mbyá El Chapá z prowincji Misiones w Argentynie, przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires. Wystawa jest opowieścią o spotkaniu kultur i towarzyszących temu spotkaniu doświadczeniach osób - polskich emigrantów i miejscowego plemienia Indian.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z uroczystości w Domu Polonii przygotowanej przez Halinę Ostas.

PAP/ho