X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kreml kontynuuje represje wobec Tatarów krymskich

07.09.2021 10:39
Sąd w Symferopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie aresztował w poniedziałek na dwa miesiące trzech Tatarów krymskich, w tym wiceszefa Medżlisu - samorządu tatarskiego - Narimana Dżelała. Z kolei Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła we wtorek, że za niedawnym uszkodzeniem gazociągu na anektowanym Krymie stoi wywiad ukraiński i organizacja Tatarów krymskich - Medżlis.
Według wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy zatrzymani Tatarzy są torturowani
Według wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy zatrzymani Tatarzy są torturowaniEmine Dzheppar/Facebook

Do uszkodzenia gazociągu, o którym mówi FSB, doszło 23 sierpnia. 3 i 4 września na Krymie zatrzymano pięciu Tatarów: kuzynów Aziza i Asana Achtemowów, Szewketa Usejnowa, Eldara Odamanowa oraz wiceszefa Medżlisu, czyli samorządu Tatarów krymskich, Narimana Dżelała.

W oficjalnym komunikacie FSB oznajmiła, że "dywersję" organizował wywiad wojskowy Ukrainy "przy udziale Medżlisu". Oświadczyła także, że w czerwcu br. dwóch z zatrzymanych niedawno Tatarów krymskich wyjeżdżało na Ukrainę, gdzie szkolono ich z posługiwania się materiałami wybuchowymi.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, Dżelał pozostanie w areszcie do 4 listopada. Jak dodała, dwumiesięczny areszt zastosowano też do kuzynów Achtemowów.

Oskarżenia o uszkodzenie rurociągu

Mężczyzn aresztowano w związku z podejrzeniem o domniemane uszkodzenie rurociągu 23 sierpnia. Mają status podejrzanych z artykułu dotyczącego dywersji. Dodatkowo dwóch innych zatrzymanych skazano na kilkanaście dni aresztu za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariusza.

Denisowa zaapelowała do Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet o "powstrzymanie samowoli kraju okupanta i sprzyjanie uwolnieniu nielegalnie aresztowanych obywateli Ukrainy".

Poinformowała też, że 4 września przed budynkiem FSB w Symferopolu odbyła się akcja wsparcia dla zatrzymanych Tatarów krymskich, podczas której zatrzymano 58 osób.

Zatrzymanie zemstą

Wiceszefowa MSZ Ukrainy Emine Dżaparowa twierdzi, że rewizje i zatrzymania to "zemsta" za szczyt Platformy Krymskiej, a sprawa jest sfabrykowana. - Moje źródła twierdzą, że zatrzymanych torturują. Stosowane są wobec nich nielegalne metody śledcze, psychologiczny i fizyczny nacisk - wskazała.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Tatarzy, którzy przed aneksją stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu, zbojkotowali referendum i narazili się na represje ze strony Moskwy. Rosja uznała Medżlis za organizację ekstremistyczną i zakazała jej działalności.


PAP/dad

Trwa napór na Polską granicę. Ponad 450 prób przekroczenia granicy w okresie stanu wyjątkowego

06.09.2021 13:14
Trwa cały czas napór na naszą granicę. Minionej doby 152 osoby usiłowały przekroczyć granicę. W okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego mieliśmy do czynienia z 457 próbami nielegalnego przekroczenia granicy - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Polskie służby szacują, że na Białorusi jest 10 tysięcy migrantów

06.09.2021 14:49
Polskie służby szacują, że na Białorusi znajduje sie 10 tysięcy osób z państw trzecich, próbujących dostać się na obszar Unii Europejskiej. Tylko w niedzielę udaremniono ponad 151 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Kremlowskie trolle biorą na celownik strony mediów, w tym polskich

06.09.2021 16:33
Z analizy, opublikowanej przez badaczy z uniwersytetu w Cardfiff, wynika, że kremlowskie trolle internetowe biorą na celownik strony mediów na całym świecie, w tym polskich. Publikują na masową skalę komentarze, a potem na podstawie tych wpisów powstają teksty sugerujące, że czytelnicy we Francji, USA, czy też w Polsce popierają linię Moskwy.