X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosja i Białoruś obchodzą Dzień Zwycięstwa

09.05.2021 09:51
Na Białorusi - podobnie jak w Rosji - 9 maja jest uznawany za datę zwycięstwa Związku Radzieckiego nad hitlerowskimi Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 
Audio
  • Białoruś obchodzi Dzień Zwycięstwa [posłuchaj]
Plakat na ulicach Mińska
Plakat na ulicach Mińska Włodzimierz Pac. Polskie Radio

Białoruski historyk Ihar Mielnikau w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę na to, że początkowo Dzień Zwycięstwa w byłym Związku Radzieckim obchodzono dosyć skromnie. Dopiero z czasem zaczęto organizować masowe defilady i ustanowiono ten dzień wolnym od pracy. "Za czasów radzieckich Sowieci bardzo lubili mówić, że główne walki odbywały się na froncie wschodnim. Natomiast to, co odbywało się w Europie czy na innych terenach działań wojennych, za bardzo ich już nie interesowało" - powiedział historyk. 

Ihar Mielnikau podkreślił, że w wcześniej często mówiono, iż Wielka Wojna Ojczyźniana rozpoczęła się od agresji hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki w 1941 roku. Jednak dla wielu Białorusinów wojna rozpoczęła się znacznie wcześniej. "Dla Białorusi druga wojna światowa rozpoczęła się w tym samym czasie, kiedy rozpoczęła się dla Polski - w 1939 roku, gdy Niemcy napadli na II Rzeczpospolitą. Tysiące Białorusinów w szeregach Wojska Polskiego walczyły przeciwko Niemcom" - zauważył historyk. 

Uroczystości związane z Dniem Zwycięstwa organizowane są na Białorusi już od kilku dni. Składane są kwiaty przed pomnikami żołnierzy, którzy zginęli w trakcie wojny, odbywają się okolicznościowe akademie i spotkania z weteranami.

Na Placu Czerwonym w Moskwie rozpoczęła się w niedzielę defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego w Rosji 9 maja. Bierze w niej udział ok. 12 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy służb siłowych, zaangażowano ponad 190 modeli uzbrojenia i sprzętu.

Tradycyjnie na defiladzie zaprezentowane będzie nowoczesne uzbrojenie, w które wyposażane są siły zbrojne Rosji i modele perspektywiczne. Na Placu Czerwonym pojawi się m.in. najnowsza wersja pojazdu Tajfun - przeciwlotniczy Tajfun-PWO, zaprojektowany dla wojsk powietrznodesantowych i wyposażony w przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Igła i Wierba. To główna nowość tegorocznej defilady. 

Defiladę przyjmie prezydent Rosji Władimir Putin. Na trybunach zasiadają przedstawiciele władz Rosji, wysocy rangą urzędnicy, parlamentarzyści, kombatanci II wojny światowej.

Kreml nie wysyłał w tym roku zaproszeń na defiladę przywódcom zagranicznym, nie są to bowiem obchody jubileuszowe - mówił wcześniej rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow. Niemniej, gościem defilady jest prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon, który dzień wcześniej przybył z wizytą do Rosji.

W 2020 roku defilada została przełożona na czerwiec z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku odbywa się w tradycyjnym terminie. Jest zarazem skromniejsza niż w zeszłym roku, gdy przypadała 75. rocznica zakończenia II wojny światowej.

PAP/IAR/ks