X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polskie służby reagują na coraz częściej pojawiającą się rosyjską dezinformację

19.03.2021 09:17
Opierając się na obiektywnych przesłankach Polska podejmuje działania w reakcji na coraz częściej pojawiającą się rosyjską dezinformację, próby wpływania na sytuację wewnętrzną czy wręcz nielegalne działania - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Plac Czerwony
Plac Czerwony Sergey Bezgodov/shutterstock

MSZ w Moskwie, komentując wydanie zakazu wjazdu dla reportera rosyjskiej telewizji państwowej Jewgienija Reszetniowa, oświadczyło w tym tygodniu, że władze Polski rozpoczęły "kolejną falę" nagonki na dziennikarzy z Rosji pod pretekstem zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Reszetniow na wniosek szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) został wpisany na listę osób niepożądanych na terytorium RP. Materiały SKW wskazały, że gromadził on informacje wykorzystywane do rosyjskich działań przeciwko Polsce, w tym działań o charakterze dezinformacji. Rosjanin został objęty zakazem wjazdu do Polski na pięć lat oraz zakazem wjazdu do strefy Schengen przez trzy lata. Reporter po raz ostatni był w Polsce w styczniu 2020 r.

Zdaniem rosyjskiego resortu spraw zagranicznych "w Polsce oskarżenia o szpiegostwo stały się częstym pretekstem do represyjnych działań wobec dziennikarzy". MSZ Rosji zarzuciło też Polsce złamanie podstawowych zasad wolności słowa i naruszenie "przepisów UE o strefie Schengen w celu porachunków z niewygodnymi obywatelami Rosji".

Najlepsza reakcja - milczenie i konsekwencja w działaniu

Odnosząc się do sprawy, wiceszef polskiej dyplomacji powiedział, że MSZ RP nie widzi głębszego uzasadnienia do komentowania wielu wypowiedzi rzecznik MSZ Rosji, ponieważ "z reguły są one dalekie od obiektywizmu i mają charakter czysto emocjonalny". - Nie mamy więc pewności czy reprezentują stanowisko władz rosyjskich. Najlepszą reakcją na prowokację jest spuszczenie zasłony milczenia i konsekwentne wykonywanie swojej pracy - dodał.

- Pani Maria Zacharowa ostatnio przejawia jednak nadzwyczajne zainteresowanie Polską. W dość osobliwy sposób pobudza ciekawość rosyjskich obywateli w stosunku do Polski. Rozumiem, że zderzenie faktów z rzeczywistością bywa bolesne, a zatem pozostaje mi tylko ponowić zaproszenie dla rzetelnych rosyjskich dziennikarzy, by nas odwiedzali. W Polsce akredytowanych jest wielu zagranicznych dziennikarzy, którzy wykonują swój zawód i są u nas mile widziani. Chętnie pomożemy rosyjskim mediom i dyplomacji zestawić propagandę jaką słyszą u siebie z faktami i rzeczywistością - podkreślił Przydacz.

Zaznaczył, że działania strony polskiej oparte są na obiektywnych przesłankach i nie odbiegają od działań podejmowanych przez inne państwa demokratyczne w reakcji na coraz częściej pojawiającą się rosyjską dezinformację, próby wpływania na sytuację wewnętrzną czy wręcz nielegalne działania podejmowane na ich terytoriach.

- Wszystkie państwa strefy Schengen, ale także wiele innych państw ma z Rosją ten sam problem. Jej agresywne działania nakierowane na dezinformację budzą głębokie zaniepokojenie nie tylko państw zachodnich, UE czy NATO. Państwa te i organizacje podejmują również szereg konkretnych kroków mających na celu przeciwdziałanie destrukcyjnym działaniom Moskwy - zaznaczył wiceszef MSZ.


PAP/dad

Centrum Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza

18.03.2021 13:45
Centrum Szymona Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem jednego z przywódców ukraińskich nacjonalistów. Organizacja wysłała w tej sprawie list do FIFA. Uznała w nim za haniebną decyzję samorządowców o nazwaniu obiektu sportowego imieniem kolaborującego z nazistami Romana Szuchewycza.

W Warszawie i we Lwowie zainaugurowano program edukacyjny "Być jak Kazimierz Górski"

18.03.2021 15:24
W Warszawie i we Lwowie zainaugurowano dziś program edukacyjny "Być jak Kazimierz Górski". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych w Polsce oraz na wschodzie i ma związek z setną rocznicą urodzin legendarnego trenera.