X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Profesura Gościnna" NAWA. Pięciu wybitnych naukowców rozpocznie pracę na polskich uczelniach

27.11.2020 12:35
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła I edycję programu Profesura Gościnna NAWA. Na polskie uczelnie w ramach programu przyjedzie pięciu naukowców o światowej renomie.
Audio
  • Doktor Zofia Sawicka, zastępca dyrektora NAWA mówi, że program jest skierowany do przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych [posłuchaj]
  • Dr Zofia Sawicka wyjaśnia, że naukowcy, którzy przyjadą, będą pracowali na stanowiskach profesorskich, będą mogli prowadzić badania naukowe, a także zajęcia dydaktyczne [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFotoshopTofs/Pixabay.com

Profesura Gościnna NAWA to program, który oferuje uczelniom i innym jednostkom naukowym długookresowy pakiet finansowy z NAWA na zaproszenie zagranicznego naukowca o światowej renomie oraz dofinansowanie badań podstawowych z środków Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Prestiżowe granty NAWA trafią do pięciu uczelni. Przyznane środki finansowe o łącznej wysokości ponad 10 mln zł przeznaczone są na pokrycie kosztów wynagrodzenia naukowców oraz na wynagrodzenia dla członków stworzonych przez nich grup projektowych.

– Dzięki grantom NAWA wybitni w swoich dziedzinach naukowcy mogą przez okres 3-4 lat realizować na polskich uczelniach projekty naukowe oraz angażować się w działalność dydaktyczną w ramach stanowiska profesora gościnnego – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. – W ten sposób NAWA wspiera umiędzynarodowienie nauki i kształcenia w szkołach wyższych. Liczmy, że wizytujący naukowcy zbudują dobre zespoły naukowe, które będą mogły pochwalić się przełomowymi wynikami badań, a także przyczynią się do zwiększenia liczby zdobywanych grantów przez polskie ośrodki naukowe oraz do wzrostu międzynarodowej rozpoznawalności polskiej nauki – dodaje dr Grażyna Żebrowska.

W programie naukowcom przyznawany jest także tzw. komponent badawczy, finansowany przez NCN. Łączna kwota finansowania z NCN w ramach komponentu badawczego w rozstrzygniętej edycji programu to ok. 1,6 mln zł.

Pierwsza edycja Profesury Gościnnej NAWA skierowana była do uczelni i innych jednostek naukowych, które prowadzą badania z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych. Naukowcy rozpoczną swoje pobyty na polskich uczelniach w 2021 roku.

Prof. Emilian K. Kavalski z Chin w ramach profesury gościnnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie będzie realizował projekt dotyczący stosunków międzynarodowych pod nazwą „Promując porządek w okresie zawirowań”.

Z kolei prof. Francis Harvey z Niemiec na Uniwersytecie Warszawskim będzie prowadził projekt z obszaru humanistyki: „Miejsca, Ludzie, Wydarzenia: Innowacyjne badania z zakresu przestrzennej humanistyki dla wsparcia interpretacji i wyjaśniania”.

Prof. Guillaume Thierry z Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, podejmie się realizacji projektu dotyczącego dwujęzyczności: „Uwolnienie mocy języka obcego: poznawcze podstawy efektu języka obcego i strategicznego użycia języka”.

Na Uniwersytecie Wrocławskim profesurę gościnną otrzymał prof. Robert Rollinger z Austrii i będzie realizował projekt badawczy z historii z zakresu imperiów bliskowschodnich: „Od władztwa achemenidzkiego do rzymskiego: imperium w kontekście - procesy ‘długiego trwania’".

Prof. Georgiy Kasianov z Ukrainy na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w ramach projektu „Poszukiwanie przeszłości: Polityka historyczna w Zjednoczonej Europie i otoczeniu (aktorzy, działania, skutki / koniec lat 80-tych - 2020)” przeprowadzał będzie m.in. analizę polityki historycznej we współczesnej Europie po 1989 roku.

Druga edycja programu zostanie ogłoszona w kwietniu 2021 roku. Będzie ona dedykowana dla wszystkich dziedzin nauki. W nowym naborze pojawi się możliwość zaproszenia do Polski także tych pracowników zagranicznych instytucji naukowych, którzy posiadają obywatelstwo polskie.

Więcej informacji o programie oraz lista finansowanych wniosków znajdują się na stronie: https://nawa.gov.pl/naukowcy/profesura-goscinna-nawa


Źródło: NAWA/ho

Pięciu zagranicznych naukowców ze stypendium NAWA w ramach inicjatywy Seal of Excellence

17.11.2020 13:15
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła I edycję Programu im. Stanisława Ulama – Seal of Excellence. Pięciu zagranicznych naukowców otrzyma stypendia NAWA o łącznej wysokości 1 410 000 zł na realizowanie projektów badawczych w polskich ośrodkach naukowych.