X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: Rosja, uzasadniając politykę imperialną, zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach

26.11.2020 08:46
Rosja, budując przekaz o własnej legitymacji do prowadzenia polityki imperialnej, zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach, np. zbrodnię katyńską – uważa rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Audio
  • Rosyjskie media niezależne przypominają, że sowieckie władze zamordowały w 1940 roku ponad 22 tysiące polskich oficerów. Rozgłośnie „Svoboda” i Echo Moskwy publikują też obszerne fragmenty komunikatu polskiej ambasady w Moskwie, w sprawie zakłamywania historii zbrodni katyńskiej przez prokremlowskie środowiska. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W rosyjskim Twerze zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej
W rosyjskim Twerze zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiejFacebook/Artem Vazhenkov

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że nie doszło do przewartościowania wydarzeń w Katyniu, dlatego - jego zdaniem - "nie ma powodu do dyskusji". Oświadczył także, że Katyń jest "trudnym i wielowymiarowym tematem". Jednocześnie zarzucił Polsce "zamykanie oczu na to, co wydarzyło się we wspólnej historii" Polski i Rosji.

Odnosząc się do słów Pieskowa Żaryn, powiedział PAP, że Federacja Rosyjska prowadzi stałą walkę informacyjną przeciwko Polsce, której jednym z ważnych obszarów pozostaje manipulowanie obrazem przeszłości.

- Federacja Rosyjska promuje tezy o "wyzwoleńczej" działalności Armii Czerwonej. Cała polityka historyczna Rosji zdominowana jest przez ten fałszywy przekaz. Na nim budowany jest współczesny rosyjski imperializm - ocenił rzecznik.

Kreml wykorzystuje pozycję zwycięzcy nad Niemcami

 -Kreml próbuje wykazać, że historia daje Rosji prawo bycia strażnikiem światowego pokoju - bowiem to właśnie Moskwa uratowała świat od zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec - dodał.

Rzecznik ocenił, że dla Rosji ten przekaz jest na tyle ważny, że "Kreml w sposób systematyczny zakłamuje sowieckie i rosyjskie zbrodnie popełniane na innych narodach". - Te działania dotykają Polaków. Polacy, na bazie kłamstw dotyczących historii, są atakowani przez Rosję w ostatnich latach bardzo często - stwierdził.

- Budując przekaz o własnej legitymacji do prowadzenia polityki imperialnej, Rosja zakłamuje sowieckie zbrodnie na Polakach, jak np. zbrodnię katyńską, w czasie której zamordowano ponad 20 tys. Polaków. Rosyjska propaganda stara się manipulować obrazem tego strasznego ludobójstwa, by rozmyć odpowiedzialność Kremla - powiedział Żaryn.

Negowanie kooperacji Stalina z Hitlerem

W jego ocenie Rosja stara się również wypaczyć obraz Stalina, który współpracując z Hitlerem, ponosi współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

- Współpraca Stalin-Hitler, kooperacja Moskwy i Berlina w czasie II wojny światowej - to tematy wymazywane przez Rosję z publicznych przekazów. Kreml robi to świadomie, cynicznie kłamiąc na temat okoliczności niemiecko-rosyjskiego ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku, na temat sowieckich zbrodni z czasów II wojny i późniejszych, a także prezentując swoją ofensywę wojenną z 1944-45 roku, jako wyzwolenie Polski. Rosja stara się historię zastąpić kłamstwem, pasującym do jej politycznych potrzeb - stwierdził.

Polityczne narzędzia

Dodał, że Kreml oprócz prowadzenia systematycznych działań informacyjnych sięga również po decyzje formalne i polityczne.

- W takie działania wpisuje się zapowiedź deputowanego niższej izby parlamentu Rosji, Aleksieja Czepa, który wyraził gotowość zainicjowania anulowania uchwały na temat Katynia przyjętej w 2010 roku - potwierdzającej odpowiedzialność ZSRR za Zbrodnię Katyńską oraz dokonania jej na rozkaz Józefa Stalina. Rosyjscy politycy zapowiadali taką samą inicjatywę dotyczącą uchwały krytykującej podpisanie Paktu Hitler-Stalin. Porozumienie, które otworzyło drogę do ataku na Polskę w 1939 roku, jest dla Kremla sprawą bardzo niewygodną - powiedział Żaryn. - Dlatego zarówno o Katyniu, jak i pakcie Hitler-Stalin Moskwa będzie kłamać coraz głośniej - dodał.

Ostatnie wspólne wydarzenie

Rzecznik Kremla powiedział na środowej konferencji wspomniał o "ostatnim wspólnym wydarzeniu" polsko-rosyjskim poświęconym upamiętnieniu Katynia; powiedział, że wówczas wyrażone zostały wszystkie oceny na ten temat.

Agencja TASS przypomniała w tym kontekście, że we wrześniu 2009 roku obecny prezydent, a wówczas premier Rosji Władimir Putin złożył wizytę w Polsce, gdzie uczestniczył w obchodach związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Według słów Pieskowa, "tam zabrzmiały wszystkie oceny, tam zbierali się wszyscy historycy i obecny był prezydent Federacji Rosyjskiej" i "należy się orientować na te wszystkie oceny".

Jednocześnie rzecznik Putina zarzucił stronie polskiej, że - jak to ujął - "często zamyka oczy na to, co wydarzyło się w naszej wspólnej historii, i skłonna jest, by a priori mieć wrogie nastawienie i zaprzeczać realiom". Jak ocenił, "można tylko ubolewać w tej kwestii".

Kontrowersyjna konferencja pseudonaukowa

Wcześniej ambasada RP w Moskwie oświadczyła, że na konferencji zorganizowanej niedawno przez Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne (RWIO) padły wypowiedzi "dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje".

Ambasada wskazała, że uczestniczący w konferencji jeden z deputowanych niższej izby parlamentu Rosji, Aleksiej Czepa, oświadczył, że jest gotowy inicjować anulowanie uchwały na temat Katynia przyjętej w 2010 roku. Uchwała ta potwierdzała odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską i zawierała jej potępienie. Dokument z 2010 roku wskazywał też, że zbrodnia ta została dokonana na rozkaz Józefa Stalina.

Ambasada RP zaznaczyła, że uczestnicy konferencji RWIO podawali w wątpliwość zasadność umiejscowienia tablic upamiętniających polskich jeńców obozu ostaszkowskiego, znajdujących się na terenie monastyru Niło-Stołobieńskiego w obwodzie twerskim. Na konferencji padły stwierdzenia, że "nie ma przesłanek prawnych i historycznych", by tablice znajdowały się w tym miejscu - wskazała ambasada w komunikacie.

Obóz na terenie monastyru położonego na wyspie na jeziorze Seliger był jednym z trzech obozów, gdzie przetrzymywani byli obywatele RP zgładzeni przez NKWD wiosną 1940 roku. Jeńcy Ostaszkowa zostali przewiezieni do Tweru i rozstrzelani w gmachu, w którym mieściła się wówczas siedziba NKWD i wewnętrzne więzienie.

Obecnie w gmachu tym mieści się uczelnia medyczna. Wiosną br. z budynku zdemontowana została tablica, która znajdowała się tam od lat 90. XX w., przypominająca o losie zabitych tam ofiar zbrodni katyńskiej.


IAR/PAP/dad

Rosyjska prokuratura: przesłaliśmy Polsce wniosek o pomoc prawną ws. katastrofy smoleńskiej

25.11.2020 13:27
Rosyjska Prokuratura Generalna oświadczyła, że wysłała do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o stenogram rozmowy telefonicznej prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego z bratem, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, przed katastrofą samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku.

Prezes PFN: niewykorzystane środki trafiają na działania związane z COVID-19 i do Polaków na Wschodzie

25.11.2020 14:56
Niewykorzystane pieniądze Polskiej Fundacji Narodowej trafiają na najpotrzebniejsze działania związane z przeciwdziałaniem koronawirusowi - powiedział prezes Fundacji Marcin Zarzecki. PFN wsparła też stowarzyszenia wysyłające świąteczne paczki Polakom na Wschodzie.

Lwów - miasto z długą historią świetności. Miasto bliskie sercu każdego Polaka

29.11.2020 20:04
Lwów zawsze odgrywał istotną rolę na politycznej, handlowej, kulturalnej i oświatowej mapie Galicji i Europy. Do dzisiaj zachowały się w nim ślady świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów.