X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Senat jednomyślny: będzie podwyżka emerytur dla represjonowanych w PRL

18.08.2020 13:40
Senat jednomyślnie opowiedział się za podniesieniem emerytur antykomunistycznych działaczy opozycji. Chodzi o wyrównanie najniższych emerytur i rent osób represjonowanych przez władze PRL do kwoty 2400 złotych brutto. Senatorowie przyjęli rządowy projekt ustawy bez poprawek.
Senat zajął się m.in. nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych
Senat zajął się m.in. nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznychPAP/Leszek Szymański

Reprezentujący rząd wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił, że ustawa dotyczy obecnie 13 tysięcy 800 osób więzionych i represjonowanych w czasach komunizmu. Przypomniał, że w tamtym okresie wiele osób było ze względów politycznych szykanowanych, zwalnianych z pracy lub obniżano im wynagrodzenie. - W wielu przypadkach takie osoby nie miały szansy wypracowania odpowiedniej emerytury - dodał wiceminister.

Posłuchaj
00:22 10581449_1.mp3 Stanisław Szwed: wiemy, że w tamtym okresie wiele osób było ze względów politycznych szykanowanych, zwalnianych z pracy lub obniżano im wynagrodzenie. W wielu przypadkach takie osoby nie miały szansy wypracowania odpowiedniej emerytury. Stąd ta inicjatywa (IAR)

Senatorowie zgłosili do rządowej ustawy zmiany, które ze względu na charakter musiały być zgłoszone jako odrębny projekt. Senator Magdalena Maria Kochan z Koalicji Obywatelskiej wyjaśniła, że chodzi o pokrycie składek emerytalnych za okres, kiedy opozycjonista przebywał w więzieniu lub stracił pracę.

"Pamiętamy"

- Trzeba powiedzieć, nasi kochani opozycjoniści, dzięki wam mamy wolną Polskę. Pamiętamy o tym, że czas, który spędziliście dotknięci represjami, powinien i musi być zaliczany do wymiaru waszej emerytury - powiedziała senator Kochan. W głosowaniu również wszyscy senatorowie opowiedzieli się za tym projektem ustawy.

Posłuchaj
00:19 10581449_2.mp3 Magdalena Maria Kochan: trzeba powiedzieć, nasi kochani opozycjoniści, dzięki wam mamy wolną Polskę. Pamiętamy o tym, że czas, który spędziliście dotknięci represjami, powinien i musi być zaliczany do wymiaru waszej emerytury (IAR)

Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych obejmie działaczy opozycyjnych zaangażowanych w walkę o niepodległość i suwerenność Polski w latach 1956-1989, którzy byli poddawani represjom i szykanom.

Nowelizacja przewiduje między innymi przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego dla osób, których emerytura lub renta inwalidzka, renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 złotych.

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych będą miały także prawo do ulgi w wysokości 50 procent przy przejazdach środkami komunikacji. Organizacje pozarządowe zyskają możliwość wykonywania zadań opiekuńczych na rzecz działaczy opozycyjnych z lat 1956-1989.

pg

Rusza Program Stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

16.08.2020 18:45
Ponad 460 młodych ludzi polskiego pochodzenia otrzyma stypendia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach Programu Stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa – studia I stopnia i studia jednolite magisterskie . W nadchodzącym roku akademickim rozpoczną oni studia na polskich uczelniach lub kursy do nich przygotowujące.

Zmarł Henryk Wujec, wybitny działacz opozycji demokratycznej i polityk

15.08.2020 12:21
W sobotę nad ranem zmarł Henryk Wujec, były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz "Solidarności", więzień polityczny, po 1989 roku wieloletni poseł, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała małżonka zmarłego Ludwika Wujec. Henryk Wujec zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniach dla Sybiraków

15.08.2020 16:39
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1936-1956.