X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy lekarze w Tadżykistanie, jako jedyni z misją z zagranicy w czasie pandemii

28.06.2020 10:42
Grupa polskich lekarzy zakończyła misję w Tadżykistanie i wróciła do kraju. Przez ostatnie trzy tygodnie 23 medyków pomagało miejscowym służbom w walce z koronawirusem. Zespół ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej był jedyną zagraniczną grupą, która w związku z pandemią pojawiła się w Tadżykistanie w Azji Środkowej.
Audio
  • Powrót polskich lekarzy z Tadźykistanu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Misja w Tadźykistanie
Misja w TadźykistaniePCPM

Przez ostatnie trzy tygodnie Polacy leczyli pacjentów, doradzali miejscowym lekarzom i organizowali pracę w szpitalach. Pomagali na terenie całego Tadżykistanu. Jeden z polskich pielęgniarzy Michał Polecki mówi, że pomiędzy szpitalami w różnych częściach kraju istnieje ogromna różnica. - W stolicy jest dostęp do wszystkiego i wygląda to jak w Europie. Ale gdy pokonuje się 500 kilometrów to dojeżdża się do miejsca, gdzie nie ma bieżącej wody, a pielęgniarki są od tego, żeby tę wodę zapewnić, donieść w wiadrach - dodaje Michał Polecki.

Szef PCPM Wojciech Wilk podkreśla, że misja w Tadżykistanie była największą dotychczasową misją ratowników, a zarazem jedną z najtrudniejszych. - Została przeprowadzona w bardzo ciężkich warunkach terenowych, gdzie nasi medycy pracowali na wysokości prawie 4 tysięcy metrów n.p.m., a z drugiej strony w ogromnym upale, który dochodził nawet do 40 stopni Celsjusza - mówi Wojciech Wilk.

Prośbę o pomoc w Tadżykistanie wysłała do polskiego zespołu Światowa Organizacja Zdrowia. Do WHO wpłynęły dotąd wnioski z 70 krajów, które nie potrafią poradzić sobie z opanowaniem pandemii.

Zespół lekarzy i ratowników

Zespół Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej składa się zarówno z lekarzy jak i ratowników. Pomagał m.in. po trzęsieniu ziemi w Nepalu, a w czasie pandemii był we Włoszech i w Kirgistanie. Jest jednym z 29 zespołów ratowniczych na świecie, posiadających certyfikat WHO.

Według danych naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Tadżykistanie na COVID-19 zmarły dotąd 52 osoby, a liczba zakażeń sięga niemal 6 tysięcy. Miejscowe organizacje pozarządowe twierdzą jednak, że w rzeczywistości skala zachorowań jest znacznie większa, a ofiar śmiertelnych może być nawet 10 razy więcej.

IAR/agkm