X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Pola Grunwaldzkie wyruszył z Litwy pamiątkowy obelisk

28.05.2020 14:06
Na Pola Grunwaldzkie wyruszył w czwartek z Litwy dwumetrowy obelisk. Pomnik ma upamiętniać udział Litwinów w Bitwie pod Grunwaldem. W tym roku będziemy obchodzić 610. rocznicę pokonania Krzyżaków.
Audio
  • Na Pola Grunwaldzkie wyruszył z Litwy pamiątkowy obelisk. Materiał Kamila Zalewskiego (IAR)
Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem
Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldemshutterstock

Transport ważącego czternaście ton głazu rozpoczął się w czwartek rano. Obelisk w drogę do Polski wyruszył ze wsi Sirutenai na północy Litwy, z parku rzeźb Jonasa Szimonelisa. W uroczystości jego pożegnania wziął udział przewodniczący litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis, który powiedział, że jest to upamiętnienie tych, którzy zginęli "za naszą i waszą wolność". O budowę pomnika zabiegała społeczność litewska, w tym Królewski Związek Szlachty Litewskiej. Całość sfinansowano przede wszystkim z przeprowadzonej zbiórki publicznej. W centralnej części głazu wykuty został herb Litwy - Pogoń. Wyryto też napis po litewski i po polsku: "Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo". - Szef litewskiego parlamentu przypomniał, że jest to hasło zwycięstwa, które łączy oba narody oraz że wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy - wyjaśnia dowódca Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej Perlis Vaisieta - jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Jak dodał, prace przygotowawcze prowadzono w ścisłej współpracy ze stroną polską.

Głaz zostanie ustawiony w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie.

W związku z pandemią koronawirusa w tym roku nie odbędzie się inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.


IAR/dad