X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosja wykorzystuje temat szczepionek w rozgrywkach politycznych w sieci

03.04.2020 09:23
Rosja, poprzez boty i tzw. farmy trolli internetowych, wykorzystuje temat szczepionek do rozgrywek politycznych w sieci i pogłębiania podziałów w amerykańskim społeczeństwie - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "American Journal of Public Health".
Audio
  • Rosja próbuje wykorzystać kryzys spowodowany przez koronawirusa, ale NATO zapewnia, że utrzymuje pełną gotowość operacyjną. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneGorodenkoff/Shutterstock.com

Według ekspertów sposób, w jaki Rosjanie wykorzystują tematykę szczepionek, może być użyty do stworzenia modeli tego, jak będzie budowana narracja mająca na celu sianie dezinformacji na temat epidemii COVID-19. Specjaliści podkreślają, że moment, kiedy dostępna stanie się szczepionka przeciwko powodującemu chorobę koronawirusowi SARS-CoV-2, może również stać się elementem rosyjskich operacji informacyjnych.

W artykule "American Journal of Public Health" podkreślono, iż większość amerykańskiej opinii publicznej obecnie zgadza się z informacjami podawanymi przez środowisko medyczne, według którego szczepionki są bezpieczną metodą ochrony przed wirusami i efektywnym narzędziem kontroli rozprzestrzeniania się chorób.

3 mln nieprawdziwych wpisów

Kontrowersje, jakie w internecie budzą skrajne postawy osób sprzeciwiających się szczepionkom, bardzo często dotyczą roli państwa i administracji w dystrybucji programów obowiązkowych szczepień. Rosyjska farma trolli internetowych znana jako Internet Research Agency wykorzystuje ten fakt w swoich działaniach - zauważają naukowcy. Według nich w ciągu trzech ostatnich lat w serwisie Twitter zamieszczono 3 mln nieprawdziwych wpisów generowanych przez boty i konta należące do osób pracujących na rzecz IRA, które poruszały tematykę dotyczącą szczepionek.

Badanie sugeruje, iż szczepionki stają się kwestią polityczną - szczególnie, gdy mowa o ich bezpieczeństwie. Serwis Ars Technica podkreślił, iż zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w sytuacji stanu kryzysowego spowodowanego pandemią Covid-19. Szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, gdy już zostanie opracowana, powinna być stosowana na możliwie szeroką skalę, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym choroby oraz opóźnieniom gospodarczym związanym z jej rozpowszechnianiem - uważa serwis.


PAP/dad