X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wilnie otwarto oddział dziecięcy hospicjum założonego przez polską zakonnicę

16.02.2020 10:41
W Wilnie otwarty został oddział dziecięcy hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki. Jest to jedyna tego typu placówka na Litwie. O środki na jej budowę od lat zabiegała polska zakonnica - siostra Michaela Rak.
Audio
  • W Wilnie otwarto oddział dziecięcy hospicjum założonego przez polską zakonnicę. Relacja Kamila Zalewskiego
Uroczystość otwarcia hospicjum
Uroczystość otwarcia hospicjum Foto: Twitter/PL in Lithuania/@PLinLithuania

Uroczyste otwarcie oddziału dziecięcego hospicjum poprzedziła msza święta, odprawiona w kościele świętej Teresy koło Ostrej Bramy. W inauguracji placówki wzięła udział m.in. pierwsza dama Litwy, Diana Nausediene. Odczytany został też list od pary prezydenckiej - Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy.

Jak powiedziała założycielka hospicjum, siostra Michaela Rak, oddział dziecięcy jest dziełem ludzkich serc przepełnionych miłością. - Jest to mądre spojrzenie na drugiego człowieka tak, żeby być dla kogoś, a nie tylko dla siebie. Chore dzieci nas do tego motywują - zaznaczyła.

Zakonnica od lat zabiegała o wsparcie na rzecz budowy oddziału dziecięcego. Ponad dwa miliony złotych na budowę placówki przeznaczył PKN Orlen. Kwota ta stanowiła połowę potrzebnej sumy. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, powiedział, że koncern w dalszym ciągu będzie wspierał inicjatywy związane z jedynym na Litwie hospicjum. - Uważamy, że biznes powinien mieć też taką ludzką twarz. Jeżeli tu jesteśmy i działamy, to również powinniśmy angażować się w pomoc - podkreślił Daniel Obajtek.

Do koncernu należy, znajdująca się w Możejkach rafineria. Środki na rzecz budowy hospicjum przekazał też m.in. Senat Rzeczpospolitej poprzez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Wileńskie hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki zostało otwarte w 2012 roku. Kamienie węgielne pod budowę oddziału dziecięcego zostały wmurowane ponad rok temu. Pierwsi mali pacjenci pojawią się w placówce prawdopodobnie w marcu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno

Teatr Polski w Limerick. Ważna inicjatywa teatralna Polaków w Irlandii

15.02.2020 13:56
O historii teatru, odegranych spektaklach oraz planach na kolejne występy opowiada Andrzej Dudek - aktor, reżyser, założyciel Teatru Polski w Limerick.

Na Ukrainie powstaną Biura Integracji Europejskiej

15.02.2020 15:27
W każdym obwodzie Ukrainy powstanie Biuro Integracji Europejskiej. Pierwsze z nich ma zostać otwarte w maju w Chersoniu na południu kraju.

PKN Orlen zwiększa zasięg: ruszyło połączenie kolejowe z Możejek do Renge

15.02.2020 16:25
PKN Orlen znowu może przewozić swoje produkty z litewskiej rafinerii w Możejkach do łotewskiego Renge. Chodzi o blisko 20-kilometrowy odcinek, dzięki któremu produkty z Orlen Lietuva - spółki z Grupy Orlen trafią na rynki: łotewski i estoński znacząco krótszą trasą niż w ostatnich latach.