X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Powstał film o symbolicznych miejscach Auschwitz. "Wydaje się, jakby koszmar ożywał "

23.01.2020 15:56
Film edukacyjny "Miejsca Pamięci", który pokazuje symboliczne miejsca dla historii niemieckiego obozu Auschwitz, przygotowali wspólnie niderlandzki reżyser Manfred van Eyck i centrum edukacyjne Muzeum Auschwitz – podała oświęcimska placówka.
Historyczna brama niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Historyczna brama niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.Luka Dakskobler/ Shutterstock

W części opowiadającej historię miejsc obozu Auschwitz I pokazane są: brama "Arbeit macht frei", plac apelowy, bloki 2 i 11, Ściana Straceń oraz komora gazowa i krematorium nr 1. W części poświęconej obozowi Auschwitz II-Birkenau pokazano: bramę główną, rampę, tereny po prowizorycznych komorach gazowych, tzw. czerwonym i białym domku, ruiny komory gazowej i krematorium III, budynek tzw. Centralnej Sauny, gdzie Niemcy rejestrowali więźniów, a także baraki mieszkalne oraz tereny magazynów tzw. Kanady.

- Większość budynków, baraków i ruin "pamięta" czasy tej ekstremalnej, zorganizowanej zbrodni. Te wybrane miejsca na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau "niosą" w sobie historię, którą trudno nam zrozumieć – powiedział Manfred van Eyck. Materiał filmowy, nakręcony na terenie byłego obozu, dopełniają archiwalne zdjęcia, prace artystyczne więźniów, a przede wszystkim fragmenty relacji byłych więźniów związane z danymi miejscami.

- Dzięki tym relacjom doświadczyć można wyjątkowego współbrzmienia słów ofiar obozu z każdym zachowanym obiektem, budynkiem, miejscem. Wydaje się, jakby koszmar Auschwitz ożywał na kilka krótkich chwil za sprawą zmieniających się obrazów i wspomnień. (...) Ważne, aby film budził empatię wobec cierpienia tamtego, ale i obecnego w naszym dzisiejszym świecie – uważa Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Obraz "Miejsca Pamięci" dostępny jest w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, hiszpańskiej i francuskiej. W 2020 r. będą dodawane kolejne wersje językowe. Film można obejrzeć na kanale Miejsca Pamięci i Muzeum na portalu YouTube. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


PAP/dad

"Wojny pamięci" - operacja specjalna Władimira Putina

23.01.2020 09:43
Kreml używa składowanych w archiwach dokumentów niczym ropy naftowej czy gazu w prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej. "Rozpoczęta w grudniu antypolska kampania historycznych oszczerstw ma wszelkie znamiona starannie przygotowanej i realizowanej według określonego scenariusza operacji specjalnej rosyjskiego państwa" - pisze Rzeczpospolita. 

Prezydent Andrzej Duda: nieobecność w Jerozolimie to mój protest

23.01.2020 11:41
- To jest mój protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej - tak o swej nieobecności w Jerozolimie mówi w specjalnym wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W Instytucie Yad Vashem organizowane jest V Światowe Forum Holokaustu, na które przyjedzie około 40 światowych przywódców. Polski prezydent odmówił wzięcia w nim udziału, bo w programie Forum nie znalazło się jego przemówienie. Na liście mówców będzie natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin, który w grudniu oskarżał Polskę o współudział w wybuchu II wojny światowej i o kolaborację z Hitlerem.

Wiceszef MSZ: Polska wygrywa wojnę o pamięć

23.01.2020 14:34
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiedział, że próby fałszowania historii spotkają się z odpowiedzią. Wiceszef polskiego MSZ mówił w tym kontekście o Światowym Forum Holokaustu, które dziś odbywa się w Jerozolimie. Prezydent Andrzej Duda zrezygnował z uczestnictwa, gdyż odmówiono mu możliwości wygłoszenia przemówienia.