X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Na Podolu odsłonięto tablicę upamiętniającą premiera Walerego Sławka

14.12.2019 17:33
W Strutynce na Podolu odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą Waleremu Sławkowi, trzykrotnemu premierowi Polski, marszałkowi Sejmu oraz jednemu z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, który urodził się w tej położonej na Ukrainie wsi.
Audio
  • Odsłonięto tablicę pamiątkową Walerego Sławka. Relacja Pawła Buszki (IAR)
W Strutynce upamiętniono Walerego Sławka
W Strutynce upamiętniono Walerego SławkaPLinWinnica / Twitter

- Powinniśmy szukać postaci, które nas łączą. Walery Sławek jest takim filarem pojednania polsko-ukraińskiego - powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Pomysłodawcą uhonorowania Walerego Sławka jest znany polski działacz na Ukrainie Jerzy Wójcicki. - W tym roku mija 140 lat od urodzin i 80 lat od daty jego śmierci. Trudno znaleźć postacie, które idealnie byłyby dostosowane do realiów, które mamy dzisiaj w Polsce i na Ukrainie, bo historia jest traktowana różnie. Sławek był ważny i dla Polaków, i dla Ukraińców, bo przez cały czas starał się integrować Ukrainę w ten obszar europejski - powiedział polskim dziennikarzom. - Sławek był blisko związany z (prezydentem Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem) Petlurą, ze środowiskiem ukraińskim i dobrze mówił po ukraińsku. Był jednym z najbliższych przyjaciół Piłsudskiego i jest bardzo ważną osobą nie tylko dla Polski, ale i dla Ukrainy - zaznaczył Wójcicki.

Małgorzata Gosiewska zwróciła uwagę, że Sławek działał w czasach, które bardzo przypominają obecne. - Sytuacja jest dziś podobna, bo w tle mamy cały czas Rosję, która próbuje nam odebrać niepodległość, z którą w tej chwili walczy Ukraina i to walczy o podstawowe wartości, również w naszym imieniu. Tak jak my kiedyś walczyliśmy w imieniu całej Europy i broniliśmy jej przed nawałą bolszewicką. Sławek jest świetną postacią, by tę historię relacji polsko-ukraińskich i walki z Rosją pokazywać - oceniła w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

W odsłonięciu tablicy upamiętniającej premiera Sławka uczestniczyła także senator Maria Koc. - Jest to postać ważna nie tylko dla naszej, polskiej historii, ale jest to postać ważna dla budowania pozytywnych relacji między narodem polskim i ukraińskim. Sławek w 1920 roku był uczestnikiem podpisania w pobliskiej Winnicy sojuszu polsko-ukraińskiego, kiedy dwa nasze narody walczyły o niepodległość - powiedziała. - Takie inicjatywy cieszą, bardzo dobrze rokują i pokazują, jak wiele rzeczy nas łączy, jeśli chodzi o naszą historię i wielkich bohaterów. To pozwala patrzeć na przyszłość stosunków polsko-ukraińskich z nadzieją - podkreśliła senator Koc.

Walery Sławek był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, współtwórcą Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierzem Legionów. Był członkiem Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej, oficerem Wojska Polskiego, twórcą BBWR, marszałkiem Sejmu i trzykrotnym premierem.

Uroczystości w Strutynce zorganizował konsulat RP w Winnicy oraz lokalne władze ukraińskie. W sobotę w Winnicy odbył się jednocześnie I Przegląd Kolęd Polskich, w którym uczestniczyła delegacja z Polski na czele z wicemarszałek Gosiewską.

PAP/IAR/dad