X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Z niewolników stali się zwycięzcami". Hołd dla Armii Polskiej na Wschodzie

14.10.2019 14:35
- Armia Polska na Wschodzie, która na Syberii była armią niewolników, po pobycie na Ziemi Świętej stała się armią zwycięzców - podkreślił szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk, który w poniedziałek w Tyberiadzie w Izraelu wspólnie z weteranami złożył hołd żołnierzom gen. Władysława Andersa.
Audio
  • Jan Józef Kasprzyk powiedział, że osoby odznaczone medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata są dla nas "dumą i polskimi świętymi" (IAR)
  • Zofia Hołub w lipcu 1943 roku na Wołyniu opiekowała się niespełna 2-letnim żydowskim dzieckiem - Sabiną Kagan, sama będąc w bardzo trudnej sytuacji (IAR)
IZRAEL TYBERIADA IV ZJAZD POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW
IZRAEL TYBERIADA IV ZJAZD POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓWPAP/Mateusz Marek

- Stajemy w ojczyźnie Jezusa Chrystusa - tu, gdzie rozpoczęła się nasza wiara i gdzie kolebkę ma nasza cywilizacja. Stajemy w roku szczególnym, który dla nas, Polaków, jest niezwykle bolesny i ważny, bo to 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. To 80. rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę, która podeptała naszą niepodległość - powiedział Kasprzyk podczas uroczystości przy kościele św. Piotra w pobliżu Jeziora Galilejskiego.


- Wtedy też, 80 lat temu, rozpoczął się exodus Polaków, podczas którego tak wielu z nich dotarło tu, do Ziemi Świętej (...) I kiedy wspominamy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa to mamy świadomość, że z armii niewolników, którą byli w czasie zsyłki syberyjskiej, to właśnie tu, w ojczyźnie Jezusa Chrystusa, nabrali mocy, wiary i siły i stali się armią zwycięzców - zaznaczył szef Urzędu ds. Kombatantów.

- Armią, która wyzwalała południe Europy, półwysep Apeniński spod jarzma narodowo-socjalistycznej niemieckiej III Rzeszy - podkreślił minister.

Marsz żołnierzy gen. W. Andersa

Szef UdsKiOR przypomniał także tryumfalny marsz żołnierzy gen. Władysława Andersa wiosną i latem 1944 r. poprzez Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. - Ten marsz nie byłby możliwy, gdyby nie to miejsce, w którym przez blisko rok polscy żołnierze ćwiczyli się, szkolili i przede wszystkim nabierali wiary w to, że dobro zwycięży zło, że nie jest wszystko stracone, że jeszcze Polska nie zginęła - dodał Kasprzyk.

Uroczystości w Tyberiadzie rozpoczęły się od mszy w kościele św. Piotra, przy której znajduje się Ołtarz Ojczyzny - pomnik ufundowany w 1945 roku przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. Biało-czerwone kwiaty wspólnie z weteranami złożyli przedstawiciele władz RP, polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, weteranów 2. Korpusu Polskiego, Armii Krajowej i innych polskich formacji zbrojnych z okresu II wojny światowej. Obecni byli także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i działacze opozycji antykomunistycznej z lat 70. i 80.

Ceremonia odznaczeń Polaków, którzy ratowali Żydów

Przy pomniku odbyła się także ceremonia wręczenia odznaczeń - medali "Pro Patria" i medali "Pro Bono Poloniae", które otrzymali Polacy ratujący Żydów w okresie Holokaustu, a także inni zasłużeni w kultywowaniu pamięci o polskich tradycjach niepodległościowych. Wśród odznaczonych medalem "Pro Patria" był wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który w Instytucie odpowiada m.in. za problematykę dotyczącą relacji polsko-żydowskich. Historyk ten jest również pomysłodawcą, współtwórcą i byłym dyrektorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. To pierwsza tego typu placówka w Polsce upamiętniająca Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów.

Monument, przed którym odbyły się uroczystości, zaprojektował i wyrzeźbił w formie ołtarza jeden z żołnierzy Armii Andersa por. Tadeusz Zieliński. Przedstawia wizerunek Matki Boskiej, obok której znajdują się symbolizujące miłość i wiarę postaci harcerki i harcerza. Pomnik przedstawia również płaskorzeźby św. Krzysztofa i archanioła Michała, które uzupełniają figury polskiego rycerza z czasów Bolesława Chrobrego i żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie. Po obu stronach ołtarza znajdują się herby Lwowa, Wilna i Gdańska oraz Warszawy, Krakowa i Poznania.

IV Ogólnopolski Zjazd Polaków ratujących Żydów

Tyberiada i Jezioro Galilejskie dla żołnierzy gen. Andersa i towarzyszącej jego armii ludności cywilnej oznaczało czas odpoczynku po wyjściu ze Związku Sowieckiego. W Tyberiadzie stacjonowała licząca ponad pięć tysięcy Pomocnicza Służba Kobiet - tzw. Pestki. W kampanii włoskiej wiele z nich było kierowcami, m.in. w samochodach dostawczych. Służbę tę pełniły ze względu na to, że mężczyźni byli potrzebni do walki.

Upamiętnienie Armii Polskiej na Wschodzie wiąże się ze zorganizowaną przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pielgrzymką polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i weteranów II wojny światowej do Izraela w ramach IV Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków ratujących Żydów. Po podróży samolotem z Polski do Izraela uczestnicy pielgrzymki zagłosowali w siedzibie Ambasady RP w wyborach parlamentarnych. Następnie w drodze do Tyberiady odwiedzili Hajfę, gdzie w Sanktuarium Stella Maris złożyli hołd Edycie Stein - uważanej za patronkę pojednania chrześcijańsko-żydowskiego.

Poza Hajfą i Tyberiadą pielgrzymi we wtorek udadzą się do Jerozolimy, gdzie odwiedzą Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Izrael armia

Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w Hajfie uczcili Edytę Stein

13.10.2019 20:38
Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, kombatanci i delegacja państwowa w Sanktuarium Stella Maris w Hajfie uczcili Edytę Stein. W niedzielę w Izraelu rozpoczął się IV Zjazd Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W Sanktuarium odprawiono mszę świętą, a przed tablicą poświęconą świętej Edycie Stein złożono wiązankę kwiatów.