X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Grupa Ładosia pomogła ocalić Josefa Burga, jednego z ojców założycieli Państwa Izrael

11.10.2019 11:49
Jeden z ojców założycieli Państwa Izrael Josef Burg był wśród tysięcy osób, których w czasie II wojny światowej ratowała Grupa Ładosia. Składała się ona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy ze Szwajcarii. Jak poinformował na Twitterze ambasador RP w Bernie Jakub Kumoch, urodzony w Niemczech Josef Burg w 1940 roku otrzymał w szwajcarskiej stolicy fałszywy polski paszport.
Audio
  • Grupa Ładosia pomogła ocalić Josefa Burga, jednego z ojców założycieli Państwa Izrael. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Sfałszowane paszporty, które wystawiła tzw. grupa berneńska
Sfałszowane paszporty, które wystawiła tzw. grupa berneńska MKiDN

Wcześniej przyszły izraelski polityk utknął w Szwajcarii, otoczonej przez III Rzeszę i jej sojuszników. "To jego świadectwo po hebrajsku odnaleźli w archiwum w Izraelu moi dyplomaci i nasi izraelscy przyjaciele" - napisał ambasador Kumoch.

Josef Burg w latach 1951-86 był ministrem w kolejnych rządach Izraela. W latach 70. i 80. przez kilkanaście lat był szefem MSW.

Według polskiego dyplomaty, biografowie Burga byli w dużym stopniu nieświadomi tego rozdziału w jego życiu, a sam polityk nigdy o tym nie mówił. Jak przypomina Jakub Kumoch, Josef Burg wyemigrował z Niemiec do Palestyny w 1939 roku, ale krótko po tym pojechał na kongres syjonistyczny w Genewie. Tam zastał go wybuch wojny.

"Fałszywe polskie paszporty pomogły ich posiadaczom przekroczyć terytorium kolaboracyjnej Francji Vichy i dotrzeć do Hiszpanii oraz Portugalii. Burg był jednym z wielu Żydów, którzy opuścili Europę w ten sposób. Innym bardzo znanym przykładem był Pierre Mendes France, przyszły francuski premier" - napisał Jakub Kumoch. Według niego, dokument wystawił ambasador Aleksander Ładoś, a wypisał prawdopodobnie Konstanty Rokicki.

Jak dodał dyplomata, syn Josefa Burga, były przewodniczący Knesetu Avraham potwierdził, że polski paszport jego ojca był nielegalny. "Burg urodził się w Dreźnie, był niemieckim Żydem. Bez tego dokumentu nie mógłby podróżować i ryzykowałby deportacją" - opisuje polski ambasador w Szwajcarii. Jak przypomniał, po tym, jak Burg opuścił Szwajcarię, polskie paszporty stały się bezużyteczne - Niemcy nie uznawali okupowanej Polski i jej rządu na uchodźstwie. "Ambasador Ładoś i jego ludzie z polskiej placówki w Szwajcarii rozpoczęli produkcję fałszywych latynoamerykańskich paszportów. Uratowali tysiące istnień" - podkreślił Jakub Kumoch.

W tym roku Jad Waszem uhonorował Konstantego Rokickiego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. "Proces uznania ambasadora Ładosia i jego zastępcy Ryniewicza trwa dzięki wysiłkom Ocalonych i historyków" - napisał Jakub Kumoch.


IAR/dad