X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mord NKWD na rodzinie Szeptyckich

11.10.2019 09:27
Właśnie minęło 80 lat od mordu dokonanego przez NKWD na rodzinie Szeptyckich. Los rodziny pozostaje w kręgu zainteresowań pracownika naukowego Oddziału Folklorystyki Instytutu Kultury Ludowej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie, dr Jewhena Lunia, który od połowy lat 90-tych bada tradycję przekazu ludowego w XX wieku na Ukrainie
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IPN

Leon Szeptycki zarządzał rodzinnym majątkiem Szeptyckich położonym we wsi Prylbyczi (Przyłbice), nieopodal Jaworowa, w obwodzie lwowskim. Leon Szeptycki był najmłodszym bratem zwierzchnika ukraińskiej Cerkwi Grecko-Katolickiej – Andreja Szeptyckiego. Leon mieszkał i pracował w rodzinnym majątku do czasu wtargnięcia we wrześniu 1939 roku władzy sowieckiej, kiedy jego oraz żonę Jadwigę rozstrzelali mordercy z NKWD. Sowieckie dokumenty dotyczące okoliczności zbrodni nie zachowały się.

Metropolita Andrej Szeptycki miał czterech braci, jeden z nich, Klymentij został grecko-katolickim zakonnikiem – studytą, a trzech innych pozostało przy polskiej tożsamości rodziców: Stanisław był generałem Wojska Polskiego, Aleksander i Leon – właścicielami ziemskimi.

Postać metropolity Adreja Szeptyckiego oraz jego rodziny pozostaje w kręgu zainteresowań pracownika naukowego Oddziału Folklorystyki Instytutu Kultury Ludowej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie, dr Jewhena Lunia, który od połowy lat 90-tych bada tradycję przekazu ludowego w XX wieku na Ukrainie.

Dr Jewhen Lunio nagrał wspomnienia mieszkańców wsi Prylbyczi (Przyłbice) o tragicznej śmierci Leona Szeptyckiego. Inny brat metropolity Andreja Szeptyckiego został zamordowany przez Niemców w 1940 roku. Syna Leona i Jadwigi Szeptyckich o imieniu Andrzej NKWD rozstrzelało w Katyniu. Jednak większość z ośmiorga dzieci Leona i Jadwigi przeżyło. Dziś ród Szeptyckich liczy ponad stu przedstawicieli, większość z nich mieszka w Kanadzie oraz w Polsce.

O zbrodni NKWD dr Jewhen Lunio opowiedział Halinie Łeskiw.  Tłumaczenie z języka ukraińskiego Andrzej Rybałt.

Zobacz więcej na temat: NKWD