X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Parlament Europejski zatwierdził rezolucję ws. paktu Ribbentrop-Mołotow

19.09.2019 14:53
Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której potępia pakt Ribbentrop-Mołotow i przypomina bohaterstwo tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego.
Audio
  • Parlament Europejski zatwierdził rezolucję w sprawie paktu Ribbentrop-Mołotow. Relacja Karola Surówki (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneEuropa.eu

Dokument przygotowano w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, ale również z powodu coraz częstszych prób - jak mówią deputowani - "fałszowania historii przez Rosję".

Rezolucja powstała z inicjatywy europosłów z Litwy, przy współpracy polityków z Polski - razem w tej sprawie działali między innymi deputowani PiS i Koalicji Europejskiej.

Po głosowaniu Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości mówiła, że rezolucja to bardzo ważny dokument. - Rotmistrz Pilecki został upamiętniony, doceniony, uhonorowany na poziomie międzynarodowym - powiedziała Anna Fotyga. Dodała, że ta rezolucja zawiera bardzo wiele ciekawych, ważnych zapisów przywołujących historię, pokazujących to, czego doświadczyły przede wszystkim społeczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej.

Parlament Europejski w dokumencie przypomina historię wybuchu drugiej wojny światowej i podkreśla, że wywołały ją nie tylko hitlerowskie Niemcy, ale również ZSRR. Rezolucja wzywa Komisję Europejską do zdecydowanej reakcji wobec negowania tych faktów przez Kreml.

Dzień śmierci rotmistrza Pileckiego

Europarlament zapowiada również ustanowienie dnia śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, 25 maja, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Parlamentarzyści ostrzegają w dokumencie przed rodzącymi się w Europie radykalizmem i ksenofobią oraz grupami inspirującymi się nazizmem lub stalinizmem. Według europosłanki Koalicji Europejskiej Magdaleny Adamowicz, te zjawiska ponownie stanowią dziś zagrożenie dla demokracji. - Musimy przypominać o tej historii, musimy uświadamiać ludzi, bo tak bardzo szybko cieszymy się naszą wolnością, tak bardzo dobrze żyje nam się w dobrostanie i w dobrobycie, że zapominamy o pewnych wartościach, o wartościach, które są najważniejsze - wolność, demokracja, równość, poszanowanie godności wszystkich obywateli - powiedziała europosłanka Koalicji Europejskiej.

Rezolucja europarlamentu przypomina również, że szkody wywołane przez pakt Ribbentrop-Mołotow nie zakończyły się na II wojnie światowej, bo Polska, będąca pod wpływem sowieckiego reżimu, nie mogła się później swobodnie rozwijać.

Europosłowie zaznaczają też w dokumencie, że Polska i inne kraje wschodnie pokonując komunizm i wstępując do Unii Europejskiej, "wróciły do europejskiej rodziny".

IAR/dad